Batman’daki okullarda uyuz salgını

Batman'da okullarda uyuz vakası görüldü. Sağlık ekipleri okullarda tarama çalışmalarına başladı.

Uyuz vakası görülen öğrenciler zorunlu izne tabi tutulurken, okulların kapanıp kapanmayacağına sağlık taramasının ardından karar verilecek.

Uyuz vakalarının ortaya çıkmasının ardından sağlık ekipleri öğrencileri muayene etmeye başladı. İlk olarak 1918 öğrencisi bulunan Karatay İlköğretim Okulu ve 100. Yıl İlköğretim’de sağlık taramasında bulunan sağlık ekipleri, 30 sınıfın öğrencilerini muayene etti.

İlk etapta 155 uyuz vakası tespit ettiklerini belirten uzmanlar, bu sayının daha da artacağını belirtiyor. Sağlık ekipleri öğrencilere ilaç yazıp tavsiyelerde bulunurken, okul idaresi de bütün sınıfları ilaçladı.

Hastalığın bulaşıcı olması nedeniyle uyuz vakası tespit edilen öğrenciler evlerine gönderiliyor. İlaç ve gerekli bilgiler verildikten sonra izinli olarak eve gönderilen öğrenciler hastalığın durumuna göre 3 ve 7 gün arasında okula gelmemeleri öneriliyor.

Konuyu doğrulayan Milli Eğitim Müdürü Şinasi Soyer, olayın duyulmasının ardından hastalığın yayılmaması için hertürlü tedbiri aldıklarını belirterek, sağlık taraması ve ilaçlama çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Hastalıkla ilgili olarak velileri de bilgilendiren okul idaresi, hastalığa yakalanan öğrenci velilerini okula davet edip konu hakkında bilgi veriyor.

Hijyen ve temizlik konusunda bilgilendirilen öğrenci velilerine sağlık ekipleri ise alınması gerekli önlemleri anlatıyor. Hastalığın yayılmaması için her türlü tedbiri aldıklarını belirten okul idaresi bu nedenle muhtarları da okula çağırıp bu konuda bilgilendireceklerini ifade etti.