Batmanlı köylüler mektupla eylem yaptı

Topraklarının hile ile ellerinden alındığını ileri süren köylüler mücadelelerini sürdürüyor.

Batman PTT merkez binası önünde toplanıp basın açıklamasında bulunan Sinan Köyü sakinleri, Yaşasın cumhuriyet, kahrolsun ağalık, “Yaşasın toprak mücadelemiz ve topraklar bizimdir bizim kalacak” şeklinde slogan attı.
Soruna çözüm bulunana dek mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirten köy sakinleri açıklamanın ardından 550 tanesi milletvekillerine, geri kalanı ise cumhurbaşkanı, genelkurmay başkanlığı ve ulusal basın kuruluşlarına yazılmış toplam 670 mektubu postaya verdi.
Köy sakinleri adına açıklamada bulunan Sinan Seven, mektuplardan bir sonuç alamadıkları takdirde çocuklarıyla Ankara’ya kadar yürüyüp Büyük millet meclisi önünde çadır açacaklarını ifade etti.
Seven, “Bir adım atılmaz ve sorunumuza çözüm üretilmez ise anayasamızın bize tanıdığı hak ve yetkiler doğrultusunda, insanca hayat süreceğimiz bir yer, yurt, ev ve barınak sağlanıncaya kadar, çocuk, yaşlı, kadın tüm köy sakinleri olarak yollara düşüp Ankara’ya gideceğiz. Çadırlarımızı açıp durumu tüm dünyaya duyuracağız.” dedi.
2004 yılında Doğrudan Gelir Desteği’nden (DGD) faydalanmak üzere yaptıkları başvuruda yıllardan beri işlettikleri toprakların ağaya ait olduğunu öğrenen Sinan köyü sakinleri köy girişine çadır açıp mücadele etmeye başladı.
Topraklarının hile ile ellerinden alındığını iddia eden köy sakinleri, 2 yıldan bu yana çeşitli etkinliklerle sorunlarını dile getiriyor. 2 yıldan buyana sürülüp ekilmeyen toprak nedeniyle birçok kez köylü, ağanın işçileri ve jandarma karşı karşıya kalıyor.
Sinan’da yaşananlar, Türk sinemasının ünlü komedyeni Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı Kibar Feyzo filmini hatırlatıyor. 2 yıldır süren sorun nedeniyle köyde büyük bir ekonomik sorun yaşanıyor. Zaman zaman Türkiye gündeminde de yer alan Sinan köylüleri sorunun nasıl sonuçlanacağı merak ediliyor