Bavyera bankasının özelleştirilmesi gündemde

Almanya'da Bavyera eyalet hükümetinin küçük ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) eyaletin kamusal bankası Bayern LB'nin 2020 yılına kadar satılmasını talep etti.

Almanya’da Bavyera eyalet hükümetinin küçük ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) eyaletin kamusal bankası Bayern LB’nin 2020 yılına kadar satılmasını talep etti.

Konu hakkında basın bildirisi yayınlayan FDP’nin Bavyera Fraksiyon Başkan Yardımcısı Karsten Klein, geçtiğimiz yıllarda zarar eden bu bankanın tekrar eski günlerine geri dönmesi için yapılan çalışmalarda bir parça başarı kaydettiklerini ifade etti. Bankanın eyalet hükümetine borçlarını geri ödeyebilecek konuma geldiğini belirten Klein, FDP olarak 10 milyar Euro’luk bu borcun öngörülebilir bir zamanda banka tarafından ödenmesi gerektiğini dile getirdi. Klein, Bayern LB zarar vakasının, devletin iyi bir işletmeci olmadığını bir kez daha gösterdiğini sözlerine ekledi.

Bayern LB bankası, birkaç yıl önce batma tehlikesi yaşamış ancak Bavyera hükümeti tarafından sağlanan kredi ile ayakta kalmıştı.