‘Bayan hakem sayısının arttırılmalı’

İsviçre Futbol Federasyonu'nun Antalya'nın Alanya ilçesinde düzenlediği kursa katılan İsviçreli bayan hakem Nikole Petignat, Türkiye'de bayan hakem sayısının oldukça az olduğunu söyledi.

. Hakemliğin her bayanın yapabileceği bir iş olduğunu anlatan Petignat, “Ancak gerçekten Türkiye’de hakemlik yapmak çok zor.” dedi. 2000 yılından bu yana İsviçreli ünlü hakem Urs Meier ile birlikte yaşayan Petignat, en çok UEFA Kupası maçlarında heyecanlandığının altını çizdi. İyi maç yönettiğine inanan Petignat, maç başladığında herşeyi unutarak maça konsantre olduğunu anlattı.

14 Ağustos 2003 tarihinde AEK Solna (İsveç) – Fylkr (İzlanda) UEFA Kupası maçını da yöneten İsviçreli bayan hakem Petignat, “Maçtan bir süre önce yazılı ve görsel haberlerle üzerime büyük bir baskı yapıldı. Haberlerde maçı başarıyla yönetip yönetemeyeceğim konusunda tartışmalar ortaya atıldı. Yaşadığım bu kadar olumsuz olaylara rağmen maçı çok iyi yönettiğime inanıyorum.” diye konuştu.

Türk sporseverlerinin özellikle taraftarlarının çok ateşli olduğunu anlatan Petignat, Türkiye’de bayan hakemlerin maçlarda daha objektif kararlar vereceğine inandığını dile getirdi. Bayan hakem sayısının arttırılmasının Türk futboluna katkı sağlayacağına dikkat çeken Petignat, hakem olduğu için kendini şanslı hissettiğini sözlerine ekledi.