Bayanlar dikkat! Ağrıları küçümsemeyin

Adet kanamalarının aşırı olması, çok uzun sürmesi ve ağrının fazlalığı çeşitli hastalıkların habercisi olabileceğinden dikkatli olmak gerekiyor

Adet kanamaları, düzensizlik, aşırı kanama ve ağrının şiddetli olması durumunda çeşitli hastalıkların habercisi olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, ortalama olarak kadınların her 4 haftada bir adet gördüklerini ve kanamanın 3-5 gün sürdüğünü belirterek, “Bazı kadınlarda kanama 3 haftada bir ve bazı kadınlarda da 35 günde bir meydana gelir. Bunlar normaldir. Ancak kanamanın şiddetli olması ve uzaması, ağrının fazlalığı, adet günlerinin ise çok değişkenlik göstermesi değişik hastalıkların belirtisi olabilir. Bu durumda kadının mutlaka bir hekime başvurması gerekir’ dedi.

AŞIRI AĞRI
Kadın rahmi her ay sanki gebe kalacakmış gibi hazırlığa girişiyor ve adet kanamaları da bunun sonucunda ortaya çıkar. Rahmin içi bir yavrunun büyümesini sağlayacak biçimde kan ve dokularla astarlanır. Ancak gebelik meydana gelmez ise rahim artık bir işe yaramayacak olan bu astarı dışarı atar. Adet kanaması işte bu dışarı atım olayıdır. Adet kanaması sırasında bir miktar sancı ve kramp normal olabilir, ancak aşırı sancı normal değildir. Yataktan çıkamayacak, okula veya işe gidemeyecek kadar sancınız varsa bu durum da doktora gitmeniz gerekir. Sancılı ve ağır kanamalı adet gören, cinsel ilişki sırasında veya büyük aptes yaparken sancılanan kadınlarda çok yaygın olan endometriosis olabilir. Bu; rahim zarı veya adet kanından gelen parçaların karın boşluğuna kaçarak başka organlar üzerinde bulunmasıdır.

STRESİN ETKİSİ
Op. Dr. Gökmen İyigün adet düzensizliklerinin pek çok nedeninin bulunabileceğine işaret ederek, bu düzensizlik nedenlerini şöyle sıraladı: ‘Adet görmede düzensizlik varsa gebelik ilk akla gelen nedendir, ancak başka nedenler de olabilir. Yeni adet görmeye başlayan ergenlik çağındaki kızların adetleri düzensiz olabilir. Bazen stres veya seyahat nedeni ile meydana gelen hormonal dengesizlik normal adet devresini geçici olarak etkiler. Doğum kontrol hapını bırakmak da 1-2 ay adet görmemeye neden olabilir. 3-5 ay adet görmeyen kadınlarda yumurta üretimi durmuş demektir ve kısırlık sorunları olabilir.
Tanı için mutlaka bir hekime görünmelidir. Tampon veya pedinizi her iki saatte bir değiştirmek zorunda kalıyorsanız, ağır kanamalı bir adet görüyorsunuz anlamına gelmektedir. Gününden geç gelen ağır kanamalı bir adet, çocuk düşürme belirtisi olabilir.