Bayburt’taki halkoyunları yarışması sona erdi

Bayburt'ta iki gündür devam eden halkoyunları yarışması sona erdi.

Öğretmen ve arkadaşları bayılan öğrencileri ayıltmakta zorlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Okuliçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Dairesi Başkanlığı tarafından “Bayburt İli 2005-2006 Eğitim Öğretim Yılı Artvin, Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane illeri arasında düzenlenen ‘geleneksel’ ve ‘Sahnelemeli’ Halk Oyunları Grup Yarışması sonuçlandı. Bayburt Merkez Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Vali yardımcısı Süleyman Yıldırım, Bayburt Başsavsısı Mithat Kutanoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Davut Kiki, PMYO Müdürü Üzeyir Sözen, Belediye Başkanvekili Nail Koçoğlu, Milli Eğitim Müdürü Süleyman Harmancı, Milli Eğitim Bakanlığı görevlisi Aziz Kılıç katıldı.

Yarışma öncesi konuşan Milli Eğitim Müdürü Süleyman Harmancı milli kültürün önemine değinerek, “Yöremizde ve bazı illerimizde bar adı verilen halkoyunlarımızdaki bar kelimesi birliktelik, beraberlik anlamını ifade eder. Barlarımız el ele tutuşmayı, omuz omuza, kol kola birlikte hareket etmeyi gösterir.” dedi.

Daha sonra yapılan yarışma sonucunda küçükler kategorisinde Trabzon Vakfıkebir Kemaliye İlköğretim Okulu, yıldızlar kategorisinde Trabzon Vakfıkebir Cumhuriyet İlköğretim Okulu, ortaöğretim kategorisinde Trabzon Tonya Atatürk Çok Programlı Lise, yaygın eğitim kategorisinde Trabzon Akçaabat Halk Eğitim Merkezi birinci oldu. Daha sonra birinci olanlara ödülleri verildi. “Hayat Bayram Olsa’ şarkısının topluca okunmasıyla yarışmanın ilk ayağı olan geleneksel halk oyunları gösterisi sona erdi.

Küçükler, yıldızlar, ortaöğretim ve yaygı eğitim kurumları kategorisinde yapılan 2 etapta küçüklerde Mustafa Kemal İlköğretim okulu (Giresun), yıldızlarda Merkez Gazi İlköğretim Okulu (Artvin), ortaöğretim kategorisinde Merkez Anadolu Lisesi (Artvin), yaygın eğitim kurumları kategorisinde ise Artvin Halk Eğitim Merkezi birinci oldu.

Törenlerde Artvin Halk Eğitim Merkezi ekibinden Sultan ve Armağan isimli oyuncular baygınlık geçirirken, oyuncular yapılan müdahalelerle zorlukla ayılabildi. Daha sonra birincilere ödülleri verildi. Coşkulu bir şekilde ‘Hayat Bayram Olsa’ şarkısının bugün de okunmasıyla yarışma sona erdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Ortaöğretim kategorisindeki Rize Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi’nden okul pankartını tutarken bayılan bir çocuğa müdahale

Halkoyunları sahnelemeli dal yaygın eğitim kategorisinde Artvin Halk Eğitim Merkezi ekibinden Sultan isimli kızın bayılması ve zorla ayılması

Halkoyunları sahnelemeli dal yaygın eğitim kategorisinde Artvin Halk Eğitim Merkezi ekibinden Armağan isimli çocuğun bayıldıktan sonraki görüntüsü

Hayat Bayram olsa şarksının coşkulu söylenişi ve kapanış

Ödül töreni