Baydemir ayrımcılıktan yakındı

DTP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, siyasi görüşlerinden dolayı merkezi hükümetin kendilerine yeterli kaynağı göndermediğini savundu.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde Diyarbakır’da çalışan gazetecilere 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı nedeniyle kahvaltı veren Baydemir, gazetecilerin bayramını kutladı.

Gazetecilere karanfil dağıtılırken Baydemir, 46 yıl önce gazetecilerin elde ettiği hak ve güvencelerin yapılan müdahaleler sonrasında toplumun her kesiminde olduğu gibi gazetecilerin de olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Gazetecilerin hak ve hakka ulaşım konusunda ciddi güçlükler yaşadığını ifade eden Baydemir, bunun birlikte mücadele ile aşılabileceğini belirtti.

Baydemir, “Basın demokratik bir toplumun gözüdür, kulağıdır, vicdanıdır. Basının bu boyutuyla işleyişinin en etkin aktörleri de çalışanlardır” dedi.

Buruk kutlanan bayramın ortadan kaldırılması amacında olduğunu ifade eden Baydemir, Diyarbakır’da ilk defa böyle bir amaçla bir araya geldiklerini söyledi.

Osman Baydemir, gazetecilerin toplumun diğer kesimleriyle birlikte yürüteceği çalışmayla eski özlük haklarına kavuşabileceğini umduğunu vurguladı.

Baydemir kahvaltıda gazetecilere “of the record” koşuluyla gazetecilere çalışma ve özlük hakları ile ilgili sorular yöneltti.

En düşük maaş alanları soran Baydemir, gazetecilerin daha çok İş Kanunu ile mi yoksa Basın İş Kanunu kapsamında mı çalıştığını sordu.

RESMİ İLANSIZ YEREL BASIN ÖLÜR

Yerel gazete sahiplerine de resmi ilanla masraflarının ne kadarını karşıladığını soran Baydemir, resmi ilanların adaletli dağıldığını, masrafların büyük bir bölümünün resmi ilanlarla karşılandığını öğrendi.

Yerel gazete sahipleri hazırlanan bir yasa taslağı ile resmi ilanların yerel gazetelerden alınabileceğine dikkat çekerek, “Bu yasa çıkarsa yerel basın ölür” dedi.

Daha sonra gazeteciler de Baydemir’e çeşitli konularda sorular yöneltti. Diyarbakır’da belediyenin çalışmalarının yetersiz olup olmadığını soran gazetecilere Baydemir, “Belediyelere nüfus ve o kentten çıkan vergiye göre ödenek veriliyor. Bu da bölgeler arasındaki dengesizliği derinleştiriyor. İmkanlarımıza göre hakketten çok iyi bir noktadayız” yanıtı verdi.