Baydemir’in 3.5 yıl hapsi isteniyor

DTP'li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu 24 kişi hakkında 3.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Çok dilli belediyecilik’ kararı aldığı gerekçesiyle Danıştay tarafından görevinden alınan DTP’li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de bulunduğu 24 kişi hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan 3.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Danıştay 8. Dairesi tarafından görevden alınan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve Sur Belediye Meclisi’nin görevden alınmasının ardından yaptığı inceleme sonucunda dava açtı. Hazırlanan iddianamede, sanıkların belediye hizmetlerinde Türkçe dışındaki başka dillerle halka hizmet verilmesi, buna göre kentte Kürt, Süryani, Arap ve Ermeni kökenli vatandaşların da yaşaması nedeniyle yapılacak tüm aktivitelerde etnik dillerle de hizmet verilmesi yönünde karar aldıkları belirtildi. İddianamede, çok dillilik projesinin, Türk Harfleri Kanunu’na aykırı olduğu, Yargıtay’ın bu konuda içtihatları bulunduğu ifade edildi.
İddianamede Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Abdullah Demirbaş ve Belediye Meclisi’nin aldığı kararla belediye tarafından yapılacak tüm faaliyetlerde etnik dillerde hizmetler yapılacağı ifade edildi.
İddianamede, bu durumun Anayasa başta olmak üzere 1353 Sayılı Yasa’ya aykırı olduğu, Anayasa ve Yargıtay’ın bu konuda kararı bulunduğu ileri sürüldü. İddianamede, ‘Tüm şüpheliler savunmalarında Radyo TV Kanunu’nda yapılan değişikliklerle yayıncılığının önünün açılması gerekçe göstererek vatandaşların istedikleri ve bildikleri dillerle günlük yaşamlarının önünde her hangi bir engelin bulunmadığını söylediler. Tüm Dünya’da resmi yazışma dilinin tek olduğu ve kullanıldığı bununda egemenliği kullanmanın doğal sonucu olduğu göz önünde bulundurularak, Sur Belediyesi Meclisi’nin vermiş olduğu hukuka aykırı bu karar ile kararı iade etmesi gerekirken Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir kararı onayladı’ denildi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianemede, Baydemir, Demirbaş ve meclis üyelerinin denetim görevini ihmalini düzenleyen TCK’nın 251/1 ve TCK’nın 222 maddesi uyarınca Türk Harflerini Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun’a aykırı hareket etmekten 3.5 yıl hapis cezası verilmesi istendi. Baydemir, Demirbaş ve belediye meclis üyeleri 7 Kasım’da Diyarbakır Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.
Diyarbakır Sur Belediye Meclisi, belediye hizmetlerinde ”çok dilli belediyecilik” yönünde karar almış, Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da bu kararı imzalayarak onaylamıştı. İçişleri Bakanlığı’nın başvurusu üzerine Danıştay 8. Dairesi, Demirbaş’ı görevden düşürmüş, belediyle meclisini feshetmişti. Meclis kararının siyasi içerik taşıdığını iddia eden Danıştay 8. Dairesi, belediye hizmetlerinde Anayasa ve yasalarda belirlenen kuralların dışına çıkılamayacağına hükmetmişti.