Baydemir’e PKK’yı övmekten 15 yıl

Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan'ın ardından şimdi de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında terör örgütünü övücü açıklamalarda bulunduğu iddiasıyla dava açıldı.

Diyarbakır’da 28 Mart’ta meydana gelen olaylarda terör örgütünü övücü açıklamalarda bulunduğu iddiasıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Osman Baydemir, 28 Mart’ta 4 teröristin cenazesinde çıkan olaylardan sonra terör örgütünü övücü açıklamalar yapmakla suçlanıyor.

İddianamede, Osman Baydemir’in, terör örgütü PKK’nın üyesi olan ve silahlı çatışma sonucu öldürülen kişileri “Acımız 14 idi” diyerek sahiplendiği belirtildi.

Terör örgütü üyeliği suçundan 15 yıla kadar hapsi istenen Baydemir’in yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanması bekleniyor.

Demokratik Toplum Parti’li (DTP) Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan hakkında da aynı suçlamayla dava açılmıştı.

PKK Lideri Öcalan’a ‘sayın’ dediği için yargılanan Başkan Kalkan, Los Angeles Times’e yaptığı açıklamalarda da terörist başı Öcalan’ı kendisinin ve Kürt halkının lideri olarak kabul ettiğini söylemişti.

Daha öncede terör örgütü PKK’nın yayın organı Roj Tv’nin kapatılmaması için Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e mektup gönderen DTP’li 56 belediye başkanı hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti