Bayık’tan yeni bir tehdit daha: PKK’yı geri göndeririz

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, hükümetin çözüm sürecinde adım atmadığını ileri sürerek, eleştirilerde bulundu.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, hükümetin çözüm sürecinde adım atmadığını ileri sürerek, eleştirilerde bulundu. Hükümetin sorunu çözmek istemediğini ileri süren Bayık, “Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız.” dedi. Bayık, savaşın daha da şiddetlendirilmesi halinde ise geri çekilen grupların yeniden gönderileceğini söyledi.

Terör örgütü PKK’ya yakınlığıyla bilinen bir internet sitesinde yer alan haberde KCK Yürütme Konseyi Başkanı Bayık, çözüm süreciyle ilişkili açıklamalarda bulundu. KCK olarak çözüm sürecinin devam etmesi için uğraştıklarını ancak aynı iradeyi hükümetten göremediklerinden yakınan Bayık, “Türk hükümeti ve devleti sürecin kesintiye uğraması için çalışıyor. Bu nedenle hassas bir aşamadan geçiyoruz.” dedi. Orta Doğu’da istikrara ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Bayık, Orta Doğu’daki istikararın Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasıyla gerçekleşeceğini iddia ederek, “İstikrar tüm halkların ihtiyacıdır. Eğer Orta Doğu’da istikrar istiyorlarsa, Abdullah Öcalan’ın özgür olması gerekecek.” ifadesini kullandı.

25 Kasım’a ertelenen Kürt Ulusal Kongresi’ne ilişkin bir soruya cevap veren Bayık, “Ulusal kongre halkımızın talebidir. Halkımızın yüzyıllık rüyasıdır. Bu kongrenin yapılması gerekiyor. Başkan Apo bu kongrenin olmasını istedi ve PKK de bunun için çalıştı.” şeklinde konuştu. Bayık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ulusal Kongre’ye katılacak olan tüm güçler, siyasi partiler, şahsiyetler, sivil toplum örgütlerinin müşterek kararlar almaları gerekiyor. Sadece bir parti veya bir kesimin kararı kabul edilemez. Bu kongrede Kürtlerin kendisi için ilkeler oluşturmalı, strateji oluşturmalı. Orta Doğu’ya yeni bir yüzle çıkmalı. Ancak böyle hem kendisi hem de insanlık için rolünü oynayabilir. Bizim yaklaşımımız budur.” Kongrenin ertelenmesine değinen Bayık, bugüne kadar bir çok sorunun çözüldüğüne işaret ederek, “Var olan sorunların da çözüleceğine inanıyorum.” ifadesini kullandı.

“HÜKÜMET SAHTE PAKETLERLE KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Bayık, çözüm sürecinin içinde bulunduğu aşamayla ilgili de mesajlar verdi. Devletin üzerine düşen rolü yerine getirmediğini savunan Bayık, hükümetin seçimlere kadar sahte paketlerle halkı kandırmaya çalıştığını iddia etti. Bayık, “PKK ihanete ve teslimiyete karşı kuruldu. Hiç kimse PKK’yi teslim alamaz. Bu PKK gerçeğidir. PKK’nin kültürü ve ahlakı bu esaslar üzerine kuruldu.” dedi.

“SAVAŞ İSTERLERSE PKK’YI GERİ GÖNDERECEĞİZ”

Hükümete 1 Eylül’e kadar tarih verdiklerini ifade eden Bayık, “Türk devleti şu ana kadar bir adım atmadı. Bu, şu anlama geliyor; sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney’e (Güney Kürdistan) gelen grupları yeniden göndereceğiz.” diye ifade etti.