Baykal; ‘2006 seçim yili olacak’

ANKARA - 31. Olagan CHP Kurultayi'nda konusan parti genel baskani Deniz Baykal, 2006 yilinda seçim olacagini söyleyerek, AK Parti'nin Cumhurbaskanligi'ni kazanmasinin rejimi tehlikeye sokacagini savundu.

Yapmamanin bedelini de sana ödettiririz. Türkiye 2006 yilinda seçim olacak varsayimi ile CHP çalismalarini baslatacak. Türkiye’nin dogrusunu, ihtiyaci olan budur. Aleniyet ve seffaflik ortada 2006 yili seçim yili. Biz toplumu bu anlayis dogrultusunda harekete geçiririz” dedi. 2.5 saatlik konusmasinda, erken seçimin isaretini veren Baykal, kurultay bittikten sonra toplanan ilk Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) CHP’nin seçim çalismalarini baslatacagi toplanti olacagini söyledi.

Yapilacak seçimin Türkiye’nin kaderinde önemli bir rol oynayacagini savunan Baykal darbe söylentileri hakkinda da sunlari söyledi: “Bunlari önlemek için gayret gösteriyoruz. Bunu yaparken de orduya, darbeye davetiye çikarmiyoruz. Bir baska kurumdan medet ummuyoruz. Çare millettir. Kadin erkek insanlarimiz, vatandaslarimizdir, çare halk; çare toplum, çare Türkiye’dir. Bir baskasinin kurtaracagi ülkeden kimseye hayir gelmez. Cumhuriyet demokrasiyi dogurdu simdi artik demokrasi Cumhuriyet’in sahip çikmasi gerekir. Simdi gün o gün. Simdi gün demokrasinin Cumhuriyet’e sahip çikacagi gündür. demokrasinin hayirli evlat oldugunu kanitlamasi gerekir.” Terörün Ak Parti iktidari döneminde yeniden tirmandigina dikkat çeken Baykal, “Terör yapan güçlere yumusak davranarak terörle mücadele yapilamaz” dedi. Terör konusunda da degerlendirmelerde bulanan Baykal, 2005 yilinda terörün tirmanmaya basladigini söyledi. Hükümetin terörün kaynagini çözemedigini belirten Baykal, “Güneydogu’da yasayan insanlarimiz, aslini kökünü istedikleri gibi adlandirabilir, devlet insanin kökeni, mezhebine, dinine karismaz. Ama hep beraberiz. Anadilini ögren, anadilinde yayin yap. Bunlar bizim için en dogal insan haklari. Dünyada en ileri insan hakki ne ise o Türkiye’de olacak. Ama bunu bir etkin ayrisma farklilasma için temel kabul etmeyecegiz, kisisel hak olarak kabul edecegiz. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandasiyiz. Yapma kardesim. ayrilikta gayrilikta hayir yoktur. Sakin ha sürüden ayrilma. Bu sürü senin sürün. Bu toplum senin toplumun, bu devlet senin devletin, sakin ha inanma” seklinde konustu.