Baykal Anayasa değiştirme çalışmalarını eleştirdi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup topantısında partiliere hitap etti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Anayasa değişikliğiyle ilgili olarak, ”Söz konusu olay, hepimiz çok iyi biliyoruz ki bir kaç bin genç kızımızın üniversitede türbanlı olarak okuma hakkını elde etme mücadelesinin ötesindedir” dedi.

Baykal, ”İnsanların mezhep ayrımı, inanç farklılıklarından dolayı, hangi temel haklarından yoksun bırakıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Buna karşı sessiz, ilgisiz kalıp, istemediği halde milyonlarca insana zorunlu din dersi verip, sonra birkaç bin öğrencinin başı kapalı okuma hakkı için kıyameti koparmanın, bunu gerçekleştirenlerin kafasında o insanlarla doğrudan ilişkilendirilemeyecek bir anlamı ve öneminin bulunduğu gerçeği tartışma götürmez” diye konuştu.

Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, tarihi bir dönemden geçildiğini belirten Baykal, ”Türkiye Cumhuriyeti’nin çok önemli bir tarihi kırılma yaşadığına hep beraber tanık oluyoruz” dedi.

”BU KAVGA BUGÜNÜN KAVGASI DEĞİL…”

Anayasa değişikliğiyle sonuçlanan gelişmenin arkasında, ”On yıllardır devam eden bir büyük çabanın, birikimin yattığını” öne süren Baykal, şöyle devam etti:

”Şu ortaya çıkmıştır ki Türkiye’nin önündeki mesele, sadece bir grup genç kızımızın üniversitede başlarına türban takarak okuma hakkını kazanmalarının ötesinde bir anlam taşıyor. Söz konusu olay, hepimiz çok iyi biliyoruz ki bir kaç bin genç kızımın üniversitede başı kapalı, türbanlı olarak okuma hakkını elde etme mücadelesinin ötesindedir. O çocuklarımızı, kızlarımızı aşan, onların çok ötesinde, uzun vadeli, kalıcı sonuçlar oluşturacak bir büyük süreç yaşanmaktadır. Olayı bu çerçevesiyle görmek ve değerlendirmek lazım.

Olay, bir kaç bin kızımızla ilgili değil 70 milyonla ilgidir. Olay, bugün bazı çocuklarımızın istedikleri bir olanağı elde etmelerinden ibaret değildir, Olay, Türkiye devletinin kimliği, niteliği, geleceğiyle, dünyadaki yeriyle ilgili bir büyük açılımın, değişimin gerçekleşiyor olmasıdır. Zannediyor musunuz ki dünya, bir kaç bin kişinin sorunuyla bu kadar yakından ilgili? Bırakınız dünyayı, Türkiye’de bu işi takip edenler, bir kaç bin kişinin sorunuyla ilgili oldukları için mi kıyameti koparıyorlar? Bütün Türkiye’yi ayağa kaldırıyor, Anayasa değişiklikleri için işbirliği yapıyorlar ve gerçekleştiriyorlar.”

Bugün Türkiye’de milyonlarca insanın en temel insan haklarından yoksun olduğunu savunan Deniz Baykal, ”İnsanların mezhep ayrımından, inanç farklılıklarından dolayı, hangi temel haklarından yoksun bırakıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Buna karşı sessiz, ilgisiz kalıp, istemediği halde milyonlarca insana zorunlu din dersi verip, sonra birkaç bin öğrencinin başı kapalı okuma hakkı için kıyameti koparmanın, bu gerçekleştirenlerin kafasında o insanlarla doğrudan ilişkilendirilemeyecek bir anlamı ve öneminin bulunduğu gerçeği tartışma götürmezdir” dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, olayın aslında Türkiye’nin geleceği, devletin niteliğiyle ilgili olduğunu vurgulayarak, ”Bu kavga bugünün kavgası değil, bunun arkasında cumhuriyetin ilanıyla birlikte başlamış olan bir mücadele yatıyor” diye konuştu.

ALMANYA’DAKİ YANGIN

Konuşmasında, Almanya’nın Ludwigshafen kentinde meydana gelen ve 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği yangına da değinen Baykal, Almanya’ya yaptığı ziyaret sırasında olay yerinde incelemelerde bulunduğunu ve bu olayın orada yaşayan Türk toplumu üzerinde yarattığı tedirginliği yakından gözlemlediğini belirtti.

Olayın üzerinden bir haftayı aşkın bir zaman geçmesine rağmen yangının nedeniyle ilgili olarak kamuoyuna hala bir açıklama yapılamamasını üzüntüyle karşıladığını ifade eden Deniz Baykal, ”Bir an önce gerçeğin ortaya konulmasına ihtiyaç var. Gerçek acı verici, utandırıcı, mahcup edici olabilir. Ama ne olursa olsun gerçeği görmek, o gerçekle mücadele edebilmek için şarttır” dedi.

Alman makamlarının bu konuda gerekeni yapacaklarından kuşku duymadığını belirten Baykal, eğer bu olayın ardında bir yabancı düşmanlığı yatıyorsa bunun bir an önce ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı. Baykal, ”Bunun böyle olmadığı şu ana kadar ortaya çıkmamıştır. Bir an önce bu konunun netleştirilmesi gerekir” diye konuştu.

BELÇİKA’DAKİ YARGI KARARI

Geçtiğimiz günlerde Belçika’da yasadışı örgüt mensuplarına yönelik olarak verilen yargı kararına da değinen CHP Genel Başkanı Baykal, şunları söyledi:

”Çağdaş dünyada, çağdaş hukuk sistemi içinde, ‘Cinayet bizim topraklarımızda işlenmemiştir’ denilerek, bir cinayetin takip edilmesi sorumluluğundan sıyrılabilmeyi kabul etmek mümkün mü? Ne kadar acı bir olay, ne kadar üzüntü verici, düşündürücü bir tablo. Belçika yargı sistemi maalesef Türkiye’deki kanıtlanmış cinayetlerin failleri konumunda olan insanları, ‘Cinayet Belçika sınırları içinde işlenmemiştir’ diyerek salıvermiştir. Terör karşısında uluslararası dayanışmanın sadece söylemde kaldığına sık sık tanık oluyoruz. Bu da o olaylardan biridir. Maalesef Belçika adaleti, yönetimi bu konuda çok ciddi bir insanlık mahcubiyeti içine girmiştir.”

Baykal, Türkiye’nin uluslararası platformda bu konuda kararlı bir çalışma yaparak haklarına sahip çıkması gerektiğini bildirerek, ”Türkiye’ye büyük bir haksızlık yapılıyor, büyük bir mağduriyet söz konusu. Bunu açıkça ortaya koymak zorundayız” dedi.