Baykal arsayla ilgili eleştirilere cevap verdi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya'daki arsasının imara açılması konusundaki eleştirilere cevap verdi.

CHP Grubu’nda konuşan Genel Başkan Baykal, Konya’da başı açık bir gazeteciye yapılan saldırıyı eleştirerek, olayın engellenmesi için gazetecinin görevinden alıkonulduğunu, meydanın zorbalara bırakıldığını söyledi. Isparta’da gazetecilerin dövdürülmesini de eleştiren Baykal, bu davranışın ilkel bir anlayışın ürünü olduğunu söyledi. Basın organlarını etkin bir davranış sergilemeye çağıran Baykal, “Zorbalığı cesaretlendirecek tavırlardan artık kaçınmamız, toplumsal tepkiyi göstermemiz gerekir” dedi.

Kendisinin açıkladığı malvarlığına yönelik yapılan eleştirilere cevap veren Deniz Baykal, “CHP’ye kapsamlı saldırılar yapıldı. Sonra bana yönelik saldırılar oldu. Kişisel malvarlığımı açıkladım. Bu ortamda hükümetin, hükümet mensuplarının şaibeler, yolsuzluklarla ilgili durumları kamuoyunun ilgi konusuna dönüşmüşken konu başka yere çekilmiş, CHP Genel Başkanı hedef haline getirilmiştir. Kamuoyunun talebi olduğu için kişisel açıklamamı kamuoyuna yaptım. Başbakan bu konudaki açıklamalarını hatırlıyoruz” diye konuştu.

Antalya Zeytinköy’deki arazisiyle ilgili tartışmalara da değinen Baykal, Zeytinköy Mevkii’nde 24 dönümlük hisseli arazi satın aldığını, 19 yıldır bu arazi ile hiç ilgilenmediğini söyledi. Bu araziyi avukatlık yaptığı dönemde aldığını, milletvekiliyken prensip gereği hiçbir arazi alım satımına girmediğini dile getiren Baykal, şöyle konuştu: “Arazi daha sonra imarlı bir arsa haline dönüştü. 5 dönümü imar kapsamı içine girmiş. Bu süreçte benim kişisel yetkimi, kamu otoritemi kullanarak 5 dönümlük bir arsaya dönüşmesini sağlayacak süreçte bir katkım oldu mu, olmadı mı, sorulması gereken bir sorudur. Süreçte DYP ve ANAP’lı belediyeler var, CHP’li belediyeler imar sürecinde yok. 2000 Şubat’ında parselasyon yapılıyor. Bunu yapan DSP’li belediye. 2004’de

bizim belediye başkan adayımız oldu. Devlet, belediye, kadastro elinde. Git bir bak. Küçük bir nokta yakala görelim. Gereğini yaparım. 30 yıllık siyaset hayatımı noktalarım. 2000 Şubat’ında CHP parlamento dışında, Baykal istifa etmiş durumda. Akıl var, mantık var. Siz de hiç vicdan yok mu? Arazin nasıl yola cepheli deniliyor. Arazi biz aldıktan 4 yıl sonra ortasından yol geçirilmiş. Arazi 2 kişiye ait, biz aramızda rızai taksim yapmışız. Pırıl pırıl kimseye dokunmayan bir imar dosyası.”

Bu konuda çeşitli imtihanlardan geçtiğini belirten Baykal, hesaplarının 12 Eylül döneminde ve Özal tarafından didik didik edildiğini, “Hiçbir şey bulamadık, seni kutlarız” dediklerini, “bulduk” diye ortaya çıkmadıkları, Başbakan Erdoğan’ın bulmuş gibi ortaya çıkmaya çalıştığını ifade etti. Baykal, boğazına kadar yolsuzluk yapanlara yaltaklık yapmış olanların, dürüstlüğü ilke edinmiş kişilere saldırmayı içlerine sindirmiş olmalarının üzücü olduğunu ifade ederek, “Dürüst ol, hiç olmazsa bu konuda dürüst ol” diye seslendi.

Baykal, asayiş ve güvenlik sorununun Türkiye’nin temel sorunlarından birisi olduğunu belirterek, Genelkurmay Başkanı’nın bir süre önce bir dergiye makale yazdığını, terörle mücadelenin zaafları konusunda tespitlerde bulunduğunu, program dışı hükümet-askeri yetkililer buluşması gerçekleştirildiğini, bu alanda başıboşluğun kendisini gösterdiğini vurguladı.

Baykal, kendisini İstanbul’dan bir taksicinin telefon açtığını belirterek, “Vatandaş, ‘Vergimi yatırmak için gittim. Beyannamemi uzattım. Bunu yükselt getir dediler. Geceleri gaspçılardan, gündüz de Unakıtan’ın gaspçılarına mı yakalanacağız’ diyor. Türkiye’de vergi zulmü yaşanıyor” diye konuştu. Baykal, Dubai Towers’in yapılması için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay çıkmayınca, bürokratların görevden alınarak yerlerine projeyi hazırlayan bürokratların atanmasını da skandal olarak değerlendirdi.