Baykal; ‘Artık yeni bir siyaset güneşi doğdu’

CHP Genel Başkan Deniz Baykal, partisinin Türkiye'de vermekte olduğu siyasi mücadelenin anlamını ve değerini toplumun her geçen gün daha iyi kavradığını ve sahiplendiğini söyledi.

CHP İzmir İl Başkanlığı’nda Baykal’ın da katıldığı bir törenle 336 kişi CHP’ye katıldı. CHP lideri Baykal, partiye yeni katılan ve kendisiyle aynı isim soyisme sahip Deniz Baykal isimli bir kişinin rozetini de taktı. Katılım töreninde DSP İzmir İl eski Başkanı Cenap Börühan da CHP’ye katıldı.

Baykal törende yaptığı konuşmada, baştan başa dolaştığını belirttiği Türkiye’de kaygı verici çok önemli gelişmeler yaşandığını gördüğünü söyledi. Ülkenin kaderine ve geleceğine sahip çıkmak zorunda olduğunu dile getiren Baykal, “Çünkü Türkiye’nin gerçek sahibi milletimizdir, halkımızdır, insanlarımızdır. Bu insanlarımızın, algılayışının tamamen dışında sessiz kalması, gidişe boyun eğmesi beklenemez. Hukuk ortadan kaldırılmış. İktidar, yüzde 34 oyla Türkiye’nin tarihi teşekküllerini değiştirmeye çalışıyor. Ülke çığırından çıkarılmak, cumhuriyetin kazanımları birer birer tehlikeye sokulmak isteniyor. Kadrolaşma toplumun her kesiminde egemen olmuş. Halkın problemlerini anlatan kalmamış, işsizlik çığırından çıkmış. Türkiye’nin dünyada kurduğu ilişkiler giderek olumsuz bir sürece giriyor. Türkiye’nin güvenliği, saygınlığı bu bölgedeki etkinliği tartışılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de siyasetin yeni bir aşamaya geldiğini de savunan Deniz Baykal, ”Artık yeni bir siyaset güneşi doğduğunu, yeni bir siyaset döneminin açıldığını çok net bir şekilde görüyorum. İzmir bu işlerin öncüsüdür, gelişmeler, değişimler buradan başlar. Bütün Türkiye’de bu sürecin olacağına inanıyor, güveniyorum” diye konuştu.

Baykal, partisine yeni katılanların hiçbir kişisel hesap yapmadıklarını, DSP’ye büyük hizmet vermiş kadroların artık CHP’ye hizmet vereceklerini savundu. 336 yeni üye arasında DSP İzmir İl eski Başkanı Cenap Börühan’ın da bulunduğunu belirten Baykal, ”Atatürk’ün altı okunu yakalarına rozet olarak koyuyorum.” diyerek partililere rozet taktı.

Deniz Baykal, daha sonra Basmane Oteller Sokağı’ndan Kemeraltı Çarşısı’na kadar olan güzergahı yürüyerek gezdi. Yol boyunca vatandaşlarla sohbet eden CHP Genel Başkanı, kendisine ikram edilen lokumu yedi, tarihî Dönertaş Sebili’nde limonata içti. Bu arada tarihi bir hanın önünde kurulan sofrada kendisine ikram edilen zeytin ve peynirin de tadına bakan Baykal, fotoğraf makinesini aldığı bir gazetecinin yemek yerken fotoğrafını çekti. Bu sırada sofraya yaklaşan Murat Yelli isimli bir vatandaş, ”Zeytini nasıl üç lokmada yiyeceğiz Sayın Baykal?” dedi.

Baykal da, ”Bu çok zor. Sen başarabilir misin?” diye sorunca Yelli, zeytini beş lokmada yedi. Baykal da, “Vallahi bravo.” diyerek tebrik etti. Deniz Baykal, daha sonra Agora’yı gezerek yetkililerden bilgi aldı. Ardından Kemeraltı Çarşısı’na geçen Baykal, Kemeraltı Derneği Başkanı Necati Ortabaş ve dernek üyelerinin dertlerini dinledi. Uzun süre Kemeraltı’nda dolaşan Baykal, vatandaşlarla sohbet etti, esnafın problemlerini dinledi.