Baykal; ‘Asgari ücret azami ücrete dönüstü’

CHP Genel Baskani Deniz Baykal, asgari üceretin AK Parti iktidari döneminde azami ücrete dönüstügünü söyledi.

Baykal, Devlet Istatistik Enstitüsü tarafindan issizlikle ilgili olarak yaptigi açiklamalarin gercegi yansitmadigini belirterek, ekonomideki iyilesmeden ülke halkinin büyük bir kisminin nasibini alamadigini kaydetti. Türkiye’de issiz sayisinin giderek artigina isaret eden Baykal, issizligin tsunami gibi toplum üzerindeki etkisinin giderek arttigini vurguladi. Baykal, toplumda karsilasilan terör, kapkaç, cinayetler ve intiharlarin temelinde issizligin yattigini ifade etti.

Asgari ücretin azami ücrete dönüstügüne isaret eden Baykal, Türkiye’de binlerce insanin asgari ücretin altinda ücretle çalistigini belirtti. Baykal, normal ücretle asgari ücret arasindaki farkin giderek azaldigini, bu oranin 2000 yilinda 2.1 iken 2005 yilinda

1.1 düstügünü iddia etti.

Baykal, TOBB tarafindan Türkiye’nin ilk bin firmasi üzerinde yapilan arastirma sonuçlarina göre, bin firmanin 500’ünün kârinda azalma meydana geldigini tesbit edildigine dikkat çekti. Baykal, ekonomide disa bagimligin arttigini ve dis ticaret açiginin her geçen gün büyüdügünü, cari açigin AK Parti iktidari döneminden 1.5 milyar dolardan 40 milyar dolara yükseldigini kaydetti.

Baykal, Devlet Denetleme Kurulu’nun raporuna deginerek, raporda belirtilen hususlarin bir gün hukuki sonuç doguracak sekle gelecegini öne sürdü.

Baykal, Malatya’da yasanan olaylarin kaygi verici noktada oldugunu belirterek, binlerce çocugun ve insanin ishal ve yüksek ates sikayeti ile hastanalere basvurdugunu söyledi. Baykal, yasanan olaylarin AK Parti’nin sehir yönetme anlayisini ortaya koydugunu iddia etti.