Baykal Başbakan Erdoğan’ı eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gernel Başkanı Deniz Baykal Sosyalist Enternasyonel'in Genel Başkanlık seçimi için bir grup milletvekili ve belediye başkanı ile birlikte Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

Başbakan Erdoğan’ın bir televizyon programında mal varlığımı açıklayacağım dediğini hatırlatan Baykal, “Başbakan bugün bu sözünün arkasında duramamaktadır. Geri adım atmaktadır”. dedi.
Hükümetin Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bir dayatmanın içine girdiğini belirten Baykal “Futbol Federasyonu, TESK seçimlerinde, Kızılay seçiminde, YÖK’ ile ilişkilerde kendini gösteren işgalci, istilacı anlayış Cumhurbaşkanılğı seçimlerinde de kendini gösterirse, Türkiye ciddi zarar görür.” diye konuştu. Maliye Bakanı Unakıtan’ın kendisi hakkında yaptığı öne sürülen açıklamalara

da değinen Baykal, “Gelinen noktada Maliye Bakanı derhal görevden alınmalıdır. Başbakan bakanı istifa ettirmenin yollarını aramalıdır. Onu o makamda başbakının gücü de tutamaz. Bir süre idare etse de sonunu getiremez.” diye konuştu. Kendi mal varlığını açıklamaya hazır olduğunu yenileyen Baykal, Başbakan da, Maliye Bakanı da çıkıp mal varlıklarını açıklamalıdırlar. Bu konuda önlerinde yasal bir engel varsa milletvekili arkadaşlarımız hafta içinde yasa önerisi ile bu engeli ortadan kaldırabilir. İkili davranan, halktan kaçan bir iktidara güven duyulamaz. Başbakan dün söylediği sözün bugün arkasında durmuyor. Bu acı verci bir durumdur.” diye konuştu.

AK Parti İstanbul İlçe kongrelerinden birinde Başbakan Erdoğan’ın kendisine “Makaram sarı bağlar, Kız söyler gelin ağlar” diyerek seslendiğini aktaran Baykal, “Başbakanın makarası sarı mı bağlar yeşil mi bağlar küpünün dolup dolmadığını hep birlikte göreceğiz. Türkü söylemeyi bıraksın gerekeni yapsın o maliye bakanını derhal görevden alsın.” dedi.

Başbakan’a Aşık Mahsuni’nin; Yoksulun sırtına vuran vurana, Bunu gören yürek nasıl dayana,

Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, Bilmem söylesem mi söylemesim mi türküsüyle cevap vermek istediğini kaydeden Baykal, “Hep birlikte Salı gününü bekleyeceğiz. Bakalım başbakan mal varlığını açıklayacak mı, açıklayamayacak mı, gerçekleri söylecek mi söyleyemeyecek mi.” dedi.