Baykal; ‘Beyanın doğru olması lazım’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı servet beyanının bir anlam ifade edebilmesi için,öncelikle doğru olması gerektiğini söyledi.

Partisinin grup toplantısında Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı mal varlığını değerlendiren Baykal, açıklanan beyanın anlam taşıması için doğru olması gerektiğini ifade etti. Beyanın anlamlı olması için beyanda bulunanın gizli kasası olmaması, mallarının başkalarının üzerinde kayıtlı olmaması gerektiğini ifade eden Baykal, kişinin yaşam tarzı ile mal beyanının uyumlu olması gerektiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan’ı kastederek, “Benim çocuklarımı başkası okutacak, oturduğum evin kirasını başkaları verecek. O zaman senin harcama sınırın ne? ‘Ben hem kendi paramı da harcarım arkadaşlarımın parasını da harcarım’ dersen bu olur mu?” diye konuştu.
Siyasetçilerin mallarının çokluğundan ziyade nasıl kazandığının önemli olduğuna işaret eden Baykal, “Siyasetçiler kazandığının hesabını verebilmeli. Eğer helal kazandıysan helal olsun ama helal olmayan kazançsa haram zıkkım olsun” dedi.