Baykal; ‘Bildiklerini söylesin’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan’ın BM’nin terörü destekleyenler listesindeki Yasin El Kadı için söylediklerini şaşırtıcı olarak değerlendirdi.

Baykal; “Başbakan’ın şimdi de uluslararası terör listesinde yer alan kişiyi -yakın dostumdur, hayırsever bir insandır- diye övmesi, elbette ilgiyle ve kuşkuyla karşılanacaktır” diye konuştu.

Baykal, BM’nin söz konusu listeyi bütün istihbarat olanaklarını kullanarak oluşturduğunu kaydederek, “Başbakanın BM’nin bu değerlendirmesini tersine çevirecek bir bilgisi istihbaratı varsa, bunu derhal BM’ye aktarması, BM’nin içine düştüğü yanlışa bir an önce son vermesi gerekir” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ASO Başkanı Zafer Çağlayan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Kabul sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Başbakan Erdoğan’ın BM’nin terörü destekleyenler listesindeki Yasin El Kadı hakkındaki, “Yasin Beyi tanıyorum ve kendime inandığım gibi inanıyorum” şeklindeki sözlerini değerlendirdi. Başbakanın söz konusu açıklamalarının muhattabının Birleşmiş Milletler olduğunu söyleyen Baykal, “BM elindeki bütün istihbarat olanaklarını değerlendirerek bir liste hazırlamıştır. Uluslararası teröre destek veren kişiler arasına onu da dahil etmiştir. Başbakanın BM’nin bu değerlendirmesini tersine çevirecek bir bilgisi, istihbaratı varsa bunu derhal BM’ye aktarması, BM’nin içine düştüğü yanlışa bir an önce son vermesi gerekir.” diye konuştu.

BM’nin kararı doğrultusunda Yasin El Kadı’nın banka hesaplarının kontrol altına alınması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı bulunduğunu kaydeden Baykal, şöyle devam etti: “Böyle bir karar varken, Başbakanın şahsen kişisel değerlendirmelerini anlayışını, dostluğunu, yakınlığını öne sürerek, kendi yargılarını temel alarak, BM’nin ve Türkiye’nin bütün hükümetlerinin almış olduğu kararı yok sayması şaşırtıcı bir tablo. Başbakanı özel bir duyarlılık ve duygusallık içinde gördük. Bunun nedeni nedir bilemiyoruz. Neden Başbakan bu konuda birdenbire bu kadar şahsi bir angajman içine girme gereği duydu, bunun arkasında ne var, bu konuda ne gibi iddiaları gelişmeler olabilir, bunu dikkatle izlemek lazım. Başbakanın geçmiş ilişkileri sürekli bir sorgulama konusudur. Daha önce, Hikmetyar ile olan ilişkisi kamuoyunu derinden etkilemiştir. Şimdi de uluslararası terör listesinde yer alan kişi -yakın dostumdur, hayırsever bir insandır- diye tepki vermesi, övmesi, elbette ilgiyle ve kuşkuyla karşılanacaktr. Hayırsever olmak, hangi istikamette hayır yapmakla da ilgilidir.”