Baykal Bush’un planını beğenmedi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ABD Başkanı George Bush'un açıklamalarıyla ilgili olarak, ''Bush'un yeni bir Irak politikası anlayışı kesinlikle yoktur.

Baykal, CNN Türk’te yayınlanan Ankara Kulisi’nde gazeteci Fikret Bila’nın sorularını yanıtladı. Enerji ihaleleri ve Halk Bankasının satışıyla ilgili bir soru üzerine, ekonomi politikasıyla ilgili tedirginliklerinin geçtiğimiz yıl ortaya çıkmaya başladığını kaydetti.

Elektrik dağıtımının özelleştirilmesiyle ilgili olarak ihaleye çıkıldığını, tekliflerin alındığını hatırlatan Baykal, sürecin devam ettirilmesi beklenirken Başbakan’ın bir anda açıklama yaptığını kaydederek, şunları söyledi:

”Başbakan, bunun sürdürülmeyeceğini açıklayınca gazeteciler Maliye Bakanına koştular, Maliye Bakanı haberinin olmadığını söyledi. ‘Bildiğim kadarıyla bir değişiklik yok’ dedi. İhaleleri askıya alma kararını Başbakan’ın şahsen aldığı, özelleştirmeden sorumlu bakan olarak Maliye Bakanının, konuyla ilgili devlet bürokrasisinin, paralar harcayarak teklifler vermiş olan kuruluşların hiçbirisinin haberinin olmadığı ortaya çıktı.”

Baykal, bu olayın ”Türkiye’deki karar alma mekanizmasının ne kadar yanlış, çarpık ve şahsi olduğunu ortaya koyduğunu” savunarak, ”Siyaset, seçim kaygısı, korkusu hükümetin elini ayağına dolaştırdı. İzlediği siyaseti bırakıp ters siyasetlerden medet ummaya, afiş açılımları yapmaya yöneliyor. Ekonomi politikasıyla ilgili taahhütlerini yok sayıyor ve tam tersini yapıyor” diye konuştu. Halk Bankasının satışına da değinen Baykal, Türkiye’nin köklü bir sektör bankası olduğuna dikkati çekerek, esnaf ve sanatkarın sıkıştığı zaman başvuracakları bir kapı niteliğinde olan bu kurumun aceleyle hızla bir yasa çıkarılarak satılmak istenmesinin yanlış olduğunu kaydetti.

ABD’NİN YENİ IRAK PLANI

Baykal, ABD Başkanı Bush’un açıkladığı yeni Irak planıyla ilgili bir soru üzerine de şunları söyledi: ”Bu konuşmanın arkasında Amerikan halkının bir süre önce yapılmış olan seçimlerde yeni bir Irak politikası talep etmesi var. Bush’un konuşmasında yeni bir Irak politikası anlayışı kesinlikle yoktur. Bugüne kadar izlediği politikayı aynen sürdürme kararında. Yalnız, ancak daha fazla asker ve daha fazla mali kaynak seferber ederek izlediği politikayı, sürdürebilir noktaya geldiğini görmüş ve onu talep ediyor, onun gerekçelerini anlatıyor. Bu çok inandırıcı görülmedi. ABD’de de inandırıcı görülmedi.”