Baykal; ‘Edirne afet bölgesi ilan edilmeli’

Nehir taşkınlarından sonra bölgeye giderek incelemelerde bulunan Deniz Baykal, bölgenin derhal felaket bölgesi ilan edilmesini, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin yataklarının temizlenmesini istedi.

Edirne’de yaşanan sel felaketinin artık doğal bir afet olarak nitelendirilemeyeceğini, her sene aynı dönemlerde yaşanan bu felaketin gerekli tedbirlerin alınması halinde önlenebileceğini ifade eden Deniz Baykal, Trakya’daki üç nehrin taşması sonucu oluşan selin; evlerin, azarilerin, ovaların sular altında kalmasına neden olduğunu dile getirdi. Her sene aynı dönemde karların erimesi ve yağışlar nedeniyle su taşkınlarının yaşandığını, Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açması sonucu Meriç,

Tunca ve Arda nehirlerinin suyu taşıyamaz hale geldiğini anlatan Baykal, bu suyun taşınmasının her sene daha da ağırlaştığını kaydetti.

Aynı sorunu yaşayan Bulgaristan ve Yunanistan’ın gerekli tedbirleri aldığını, ancak Türkiye’de çok ciddi maddi ve insani sıkıntıların yaşandığını belirten Deniz Baykal, bu yılki sel felaketinin toplam zararının 100 trilyondan az olmayacağını tahmin ettiğini söyledi. 300 bin dönüm arazinin sular altında kaldığını, çeltik tarlalarının, buğday tarlalarının, evlerin, işyerlerinin sular altında kaldığını anlatan Baykal, bölgeye ‘kariyer’ isimli, hem yüzebilen hem de karada gidebilen bir askeri araçla gidebildiklerini kaydetti.

Bölgede inceleme yaparken sularda mahsur kalan ve acilen ameliyat edilmesi gereken bir ailenin, kendisinin ricası üzerine askeri yetkililer tarafından hastaneye yetiştirildiğini ifade eden Deniz Baykal, yaşanan manzaraların, Türkiye’nin batıya açılan kapısı olan Edirne’ye ve Türkiye’nin büyüklüğüne yakışmadığını ifade etti.

Deniz Baykal, Edirne’nin eskiden beri Türkiye için önemli bir sanat ve kültür merkezi olduğunu, geçmişte Osmanlı’ya başkentlik yaptığını belirterek, “Bu cedlerimize saygısızlıktır, insan haklarına saygısızlıktır, ekonomik akılsızlıktır. Bir-iki trilyon harcanarak çözülebilecek bir sorunun çözülmemesi ekonomik akılsızlıktır. 3-4 yılda oluşan zarar, zaten bu mafrafı aşıyor” diye konuştu.

Bölgenin derhal afet bölgesi ilan edilmesini isteyen Baykal, sorunun çözümü için yapılması gereken ilk işin, sözkonusu üç nehrin de yataklarının temizlenerek, taşıyabilecekleri su miktarının arttırılması olduğunu kaydetti. Baraj yapımının orta vadede bir çözüm olduğunu vurgulayan Baykal, “İktidardan günlük alışkanlıklarının ötesine çıkarak bu meseleye sahip çıkmasını istiyoruz. Edirne’nin bu sahipsizliği hiç hoş değil. Bölgeye gidip ‘geçmiş olsun’ demek, acıları paylaşmak tabiki güzel ama bu yetmez. Derhal bir eylem planı oluşturulmalı” diye konuştu.