‘Baykal Erdoğan’ı tahrik ediyor’

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP lideri Deniz Baykal'ı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "cumhurbaşkanlığı konusunda şiddetle tahrik etmekle" suçladı.

Sezer, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’nin, ekonomide, dış politikada, ulusal konularda önemli sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu söyledi. Bu sorunları yaratan bir iktidar partisi, bu sorunların çıkmasına engel olamayan bir anamuhalefet partisi bulunduğunu belirten Sezer, “Her iki partinin bugüne kadar Meclis’te el ele verip çeşitli olumsuzluklara birlikte imza attıkları da görüldü” dedi.

Bunların en önemlilerinden birinin seçilme yeterliliği bulunmayan Erdoğan’ın kişiye özel yasa ve Anayasa değişikliği yapılarak milletvekili seçtirilmesi ve Başbakan yapılması olduğunu kaydeden Sezer, şöyle konuştu:

“Parlamento’daki ikili yapı, şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda yeni bir tezgâh içinde gözükmektedir. Sayın Baykal, Sayın Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığı konusunda şiddetle tahrik ediyor, ama Cumhurbaşkanlığını önleme konusunda başka bir şey yapmıyor. Baykal’ın; “Erdoğan nasıl Başbakan olduysa, öyle Cumhurbaşkanı olacak” şeklindeki sözleri, herhalde aslında “Erdoğan’ı nasıl Başbakan yaptıysam, öyle de Cumhurbaşkanı yapacağım” anlamına geliyor.”

Sezer, cumhurbaşkanlığında doğru olanın yeni cumhurbaşkanını yeni meclisin seçmesi olduğunu söyledi.