Baykal Erdoğan’a çattı

Deniz Baykal, "Terörle mücadele varsa demokrasi yok" diye bir anlayışın olamayacağını söyledi.

CHP Genel Merkezi’nde toplanan parti meclisinde konuşan Baykal, hükümetin tırmanan teröre karşı yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Hükümetin açıklamalarında çelişki ve kararsızlık olduğunu iddia eden Baykal, “Bir milyar doları alıp Kuzey Irak’a askeri arayışa girmeyeceğimize dair bir anlaşmayı hükümet imzaladı. Bir hükümet düşünün ki askeri müdahale olmayacağını kabul ediyor. Şimdi de operasyon yapılsın mı yapılmasın mı diye tartışıyor. Terör konusunda hükümetin ne kadar gerçeklerden uzak olduğunu gösteriyor” diye eleştirdi. Baykal, hükümetin bu tutumunun terör konusunu hükümetin iyi kavrıyamadığını gösterdiğini savundu.

Başbakan’ın terörle mücadelenin demokrasi içerisinde yapılamadığına ilişkin sözlerini eleştiren Baykal, “Terörle mücadele varsa demokrasi yok diye bir anlayış olamaz. Demokrasi için terörün etkisiz kılınması gerekli. Başbakan bunu kavrayamadı. Üzücü olan budur” diyerek, şöyle devam etti: “Talabani bir süre önce sınır ile ilgili alınan kararların iptal edildiğini söyledi. Ancak hükümetten bu açıklama ile ilgili herhangi bir karşı adım gelmedi. Ortadoğu’da Irak için bu kadar fedakarlık yapacağız. Bağdat’ta açılan büronun kapatılmasını engelleyemeyeceğiz. PKK’nın Irak’ta büro açması kabul edilebilir gibi değil. Sergilenen tavır Türkiye için zararlıdır. Söylenen sözlerin ötesinde bir somut gelişme yaşanmamıştır. Müttefiklerin yararları için her şeyi yapıyoruz ama en meşru isteklerimizi gerçekleştiremiyoruz”