Baykal erken seçimi hatırlattı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin gündeminden erken seçimin çıkmadığını belirterek "Seçimden kaçmak mümkün değildir. Ya bu yılın sonunda ya önümüzdeki yılın sonunda seçim yapılacaktır" dedi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ATO Başkanı Sinan Aygün ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Baykal, Türkiye’nin çok sıkıntılı bir döneme girmek üzere olduğunu belirtti. Bu dönemin demokrasi ile halkın oyu ve ülke istikrarı sarsılmadan aşılması gerektiğini kaydeden Baykal, “Bunun mümkün olduğundan da kuşku duymuyoruz. Bütün gayretimiz yaklaşmakta olan ciddi krizin aşılmasına yardımcı olmaktır.” dedi.

Türkiye’nin yaklaşmakta olan sıkıntılı dönemi aşabilmesinin toplumun duyarlı kesimlerinin konunun önemini kavramasına, gayret sarfetmesine ve bir dayanışma içine girmesine bağlı olduğunu ifade eden Baykal, “Bu anlayış doğrultusuda biz, geçmiş siyasi kamplaşmaların, çatışmaların, ideolojik kutuplaşmaların aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Farklı siyasi konumlarda da olsa Türkiye’nin bütünlüğüne, laik demokratik bir Cumhuriyet olarak 80 yıllık birikiminden aldığı güç ile yoluna devam etmesi gerektiğine inanan herkesin bir dayanışma içine girmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu. Baykal, çağrılarının toplumda geniş bir yankı yarattığını da dile getirdi.

Sadece eksiklik ve sorunları vurgulama ya da çözüm önerisi getirmenin yeterli olmadığını vurgulayan Baykal, “Ülkenin gerçekten sağlam, istikrarlı, kendisi ile barışık, yargısı ile barışık, iş dünyası ile barışık, üniversitesi ile barışık yeni bir siyaset dönemi açmasına ihtiyaç var.” dedi. Baykal, kendi kendisi ve kendi kurumları ile kavgalı bir hükümetin fayda sağlamayacağını da sözlerine ekledi.

Baykal, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçim sonrasına ilişkin kendi başkanlığında CHP, DYP, MHP koalisyonu önerisinin hatırlatılması üzerine Baykal, “Bizim seçim sonrası ile ilgili formüllerle bu aşamada ilgilenmemiz doğru değil. Bunu önem taşıyan bir konu olara da görmüyorum” dedi.

Türkiye’nin nasıl bir parlamentoyla devam edeceğine kendisinin karar vereceğini aktaran Baykal, “Şimdiden kimsenin hükümet modelleri üzerinde değerlendirme yapması doğru olmaz. Ancak herkes temennisini ifade edebilir. Biz şimdi temenni ve tahmin ifade etmek konumunda değiliz.” şeklinde konuştu.

Baykal, “2006 sonuna kadar erken seçim görüyor musunuz?” şeklindeki bir başka soru üzerine ise erken seçimin her an Türkiye gündemine gelebileceğini söyledi. Bu konunun gündemden çıkmadığını kaydeden Baykal, “Erken seçim konusu hükümetin tercihi olarak gelmeyecektir. Erken seçim Türkiye’nin gündemine gelecekse, hükümet ülkeyi yönetemez hale geldiği için, ekonomiyi kontrol edemez hale geldiği için gündeme gelecektir.” diye konuştu.

Seçimden kaçmanın mümkün olmadığını belirten Baykal, “Ya bu yılın sonunda ya gelecek yılın sonunda Türkiye’de seçim yapılacaktır” dedi.

Baykal yöneltilen bir başka soru üzerine ise Terörle Mücadele Yasası’nın iki aydır çıkartılamadığına değindi. Yasadaki 6. maddenin Abdullah Öcalan’a tahliye yolu açacağı için bu haliyle çıkamayacağını yineleyen Baykal, “Türkiye, terörle mücadele yasasına bugün ihtiyaç yoksa ne gün ihtiyaç duyacak.” diye sordu. Parlamento’nun Haziran sonunda tatile gireceğini hatırlatan Baykal, “Terörle Mücadele Yasası’nın çıkması için AB’nin, IMF’nin mi bunu talep etmesi gerek” dedi.