Baykal gündemi yorumladı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Danıştay'ın Yasin El Kadı'nın mal varlığı ile ilgili kararını hukuki açıdan 'makul' olarak değerlendirdi.

Baykal, Başbakanlık Danışmanı Cüneyt Zapsu’nun büyükelçilerle yaptığı görüşmeleri ise isim vermeden eleştirdi. Baykal, “Başbakanın söyleminin iç tüketime dönük bir söylemle sınırlı kaldığını, yetkili dış çevrelere gereken güvencelerin paralel kanallardan verildiğini üzüntü ile görüyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti meclisi toplantısından önce gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, uluslararası terörle mücadele çerçevesinde yapılan çalışmalarda adı geçen üç isimle özel ilişki içinde bulunduğunu ileri süren Baykal, bu kişileri Yasin El Kadı, Hikmetyar ve Halit Meşal olarak açıkladı.

Danıştay’ın Yasin El Kadı’nın mal varlığı ile ilgili kararının çok önemli olduğunu vurgulayan Baykal, olayın hukuki ve siyasi boyutları bulunduğunu kaydetti. Baykal, “Mahkeme, karar almasına yardımcı olacak yeterli- somut bilgi ve belgeler önüne konulmadığı için bir kişinin mali ilişkilerinin dondurulmasına ilişkin kararı uygun görmüyorum demiştir. Hukuki açıdan makul bir karar olarak algılanabilir… Ancak, o karara itiraz edilerek bir üst karara taşımalıdır. Olacak mı olmayacak mı göreceğiz” şeklinde konuştu.

Baykal; BM’nin Türkiye’den, Yasin El Kadı’nın mali ilişkilerinin incelenmesi talebinde bulunduğunu ancak konuyu araştırmakla görevli müfettişlerin baskı altına alınarak, soruşturmanın engellendiğini ileri sürdü. Baykal, “Kadı’nın ticari ilişkilerinin, para giriş çıkışlarının ortaya konmasına ilişkin mekanizma siyasi bir kararla engellenmiştir” dedi.

Hükümetin Kuzey Irak’a sınır ötesi harekat yapılacağı sinyalleri verdiğini, ancak ülkenin içinde bulunduğu şartlarda bunun gerçekleşmesi olasılığına ihtimal vermediğini kaydeden Baykal, “Söylemin gerektirdiği eylemin yapılamayacağının ortaya çıkması, Türkiye’nin bu konudaki söylemlerinin önemsenmeyeceği noktaya bizi getirmiştir” şeklinde konuştu.

İsim vermeden, Cüneyt Zapsu’nun büyükelçilerle yaptığı görüşmeye de değinen Baykal, “Devletin meşru kanallarının yanında bir ayrı kanalın daha açıldığını, paralel kanalların çalıştırıldığını görüyoruz… Bir kaç gün önce, Dışişleri Bakanlığı’nın müsteşarı ABD büyükelçisini ve Irak büyükelçisini çağırmıştır. Ama bundan kısa bir süre sonra bir yeni kanalın devreye girdiğini görüyoruz. Bu yeni kanal ne konuşmuştur, ne söylemiştir, bu söylenilenlerin altında hangi politika yatıyor bunu bilmiyoruz. Bunu biz bilmiyoruz, Genelkurmay Başkanı bilmiyor, Kara Kuvvetleri Komutanı bilmiyor, Dış İşleri Müsteşarı bilmiyor, belki Dışişleri Bakanı da bilmiyor” dedi.

Terörle mücadelenin net – etkin ve tutarlı bir mekanizma ile yürütülmesi gerektiğini söyleyen Baykal, “Çift mekanizma ile çalıştığınız zaman, ciddi sıkıntılar doğar” ifadesini kullandı. “Biz hükümetten Türkiye’yi avutmasını değil, terörle mücadelesini sonuca ulaştırmasını bekliyoruz” diyen Baykal, şöyle devam etti: “Başbakanın söyleminin iç tüketime dönük bir söylemle sınırlı kaldığını, yetkili dış çevrelere gereken güvencelerin paralel kanallardan verildiğini üzüntü ile görüyoruz. Böyle bir tutarsızlık içerisinde beklenen sonucun sağlanmasıda çok güç olarak görülmektedir”

Baykal, Meclis’in terör konusunda olağanüstü toplantıya çağırılıp çağırılmayacağının sorulması üzerine ise, Hükümet’ten bu konuda işbirliği sinyali almadıklarını kaydetti. Geçen sene de benzer bir girişimde bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını belirten Baykal şöyle devam etti: “Böyle bir arayış içinde olup olmadıklarının teşhisini koymaya çalışıyoruz. Onların yardıma ihtiyacı olduğunu kavrayıp kavrayamadıklarını öğrenmeye çalışıyoruz. Bu anlayışı değiştirmek lazım. Böyle bir anlayış ile terörle mücadelede başarılı olunamaz. Yeni bir arayış aşamasına geldiklerini görürsek, gerekli zemin ve platformları oluştururuz, ortak çalışmalar yaparız. Ama şu anda böyle bir şansın malesef bulunmadığını arkadaşlarımızın yaptıkları temaslarda gördük”