Baykal; ‘İktidarın ar damarı çatladı’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yeni Şafak Gazetesi'nde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a ait olduğu iddia edilen sözlerle ilgili olarak yargı yoluna başvuracaklarını belirterek, "İktidar partisinin ardamarı çatladı" dedi.

Baykal, Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan haberle ilgili olarak arkadaşlarının konuyu incelediğini ve konuyu yargıya taşıma kararlılığında olduklarını kaydetti. Baykal, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamanın inandırıcı olmadığına işaret ederek, açıklamanın zamanlaması ve içeriğinin de açıklamanın doğru olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Bakanın iki ayrı toplantıda açıklama yaptığını ortaya konduğunu vurgulayan Baykal, haberi yapan muhabirin haberinin doğru olduğunu Tercüman Gazetesi’ne açıkladığını belirtti. Yeni Şafak Gazetesi’nin yukarıdan yapılan baskılar sonucunda haberinin arkasında durmadığına işaret eden Baykal, en azından gazete hakkında yargı sürecini başlatacaklarına işaret etti.

İktidarın her şeyi kolay kapatma anlayışı içerisinde olduğuna kaydeden Baykal, ortada yalanın, iftiranın ve suçun bulunduğunu belirtti. Baykal, ortada bir istifanın olmadığına dikkat çekerek, kendilerinden her şeyi unutmalarının beklendiğini, “iktidarın ar damarının çatladığını” söyledi.

Baykal, eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın hapis cezasından kurtulmasıyla ilgili olarak AK Parti tarafından verilen kanun değişikliği teklifini değerlendirdi. Baykal, dostluk duygusunun hazineye olan borcun ödenmesine engel olmaması gerektiğini kaydetti. Baykal, 11 trilyonun mutlaka ödenmesi gerektiğine işaret ederek, Türkiye’de hakimlerin soğuktan dolayı mahkeme kararlarını yazdırmakta zorlandığını belirtti. Baykal, olayın insanın yönü bir tarafa bıraktıklarını, 11 trilyonu mutlaka ödenmesi gerektiği yönündeki görüşlerini tekrarladı. Baykal, yapılacak düzenlemenin bir af olduğunu ve Türkiye’nin bu aflardan çok çektiğini belirtti.

Baykal, Dışişleri Bakanı’nın KKTC’yi ziyaret etmesinin olumlu ve önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. Baykal, bütün ülkelerin dışişleri bakanlarının KKTC’yi ziyaret etmesini istediklerini vurgulayarak, ziyaretin yeni bir durum olduğunu söyledi.

Baykal, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından vicdanı retle ilgili kararını istismar edilmemesi gerektiğini kaydetti. Baykal, ABD ve AB ülkelerinde insanların dini gerekçelerle vicdanı ret konusunun gündeme geldiğini belirtti. Konunun Türkiye’nin önüne konacağını, bunun dikkatle izlenmesini istedi.

Baykal, kar yağışları sonrasında ülke genelinde yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak hükümeti eleştirdi. Baykal, İstanbul’da kar 7 santimetreye ulaştı diye haberlerin yapıldığını, Anadolu’da bir çok yerin yolunun kapalı ve elektriğinin kesik olduğunu söyledi. Baykal, Karayolları’nın başka işlere yönlendirilmesinden ve Köy Hizmetleri’nin kapanmasından dolayı yolların açılmasında sıkıntılar yaşandığını öne sürdü.

Baykal, ilköğretim okullarının yarıyıl tatillerinin bir hafta uzatılmasını eleştirdi ve Türkiye’nin zamana çok ihtiyacı olan bir ülke olduğunu söyledi.