Baykal Kent anılarını kitap haline getiriyor

Tiyatro ve sinema sanatçısı Baykal Kent(62), Türk sinemasının kalbi Yeşilçam'da 40 yılını geçirdiği sinema serüvenini kitap haline getiriyor.

İstanbul’un trafik ve yozlaşan insan ilişkilerinden bıkan sanatçı, 9 ay önce güneyde dünyaca ünlü turizm beldesi Muğla’nın Fethiye ilçesine yerleşerek kitap hazırlık çalışmalarına başladı. Kitap hazırlık çalışmaları için 40 yıllık sinema ve tiyatro hayatı süresince 120 filmde yardımcı ve figüran 1 filmde başrol oyuncusu ve 100 yakın tiyatro oyununu sahnelediğini ifade eden sanatçı Kent, ilk eşinin öldüğünü, ondan Amerika’da yaşayan 38 yaşında bir kızının bulunduğunu ve 2’nci eşi Sema Kent’ten geçen eylül ayında boşandığını belirtti.

Anı ve tuttuğu günlüklerini bilgisayar ortamana aktarma çalışmalarına başladığı kitap ile ilgili Fethiye Mercan Pastanesi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Kent, 6 ay sonra ortaya çıkacak eserin Türk sinemasına ışık tutacağını anlattı.

Yeşilçam anıları ile ilgili elinde Türk sinemasına gönül ve emek vermiş sanatçılarla çekilmiş bin 112 fotoğrafın bulunduğunu belirten Kent, yayınlanacak olan kitabında Erol Taş, Hayati Hamzaoğlu, Kadir İnanır, Türkan Şoray, Şener Şen, Ferhan Şensoy, Ali Şen, Filiz Akın, Bulut Aras, Cüneyt Arkın, Hülya Koçyiğit, Adile Naşit, Belgin Doruk, Ayhan Işık, İhsan Yüce, Sami Hazinses, Hadi Çaman, Ali Poyrazoğlu, Aydemir Akbaş, Bülent Kayabaş, Sadir Alışık, Çolpan İlhan, Atilla İlhan,Halit Refiğ, Hulusi Kentmen, Derya Baykal, Gazanfer Özcan,Yıldız Kenter, Yılmaz Güney, Fatma Girik gibi sanatçılarla film setinde yaşadığı tatlı ve hüzünlü anıların yer alacağını kaydetti.

Kent, “Yazacağım kitapla yeşilçam birikimimi gelecek kuşaklara aktarmak istiyorum. Kitabımda zorluklar ve maddi sıkıntı içinde yaşayan Türk sinemasının gönüllü emekçileri ve isimsiz kahramanlarını gün yüzüne çıkamak istiyorum. Bu kitap aynı zamanda kısa yoldan şöhret olmak isteyen gençlerede güzel örnek olacak. Emeği ve alınteri dökmeden sesi ve fiziği ile bir yerlere gelenler saman alevi gibi yanıp söndükten sonra yok olmaya mahkumdur.” şeklinde konuştu.

Kırk yıllık sinema hayatı boyunca dünya çapında tek Türk aktörünün Şener Şen olduğunu ve her oynadığı filmde filmin hakkını verdiğini belirten Kent, son yıllarda genç yönetmenlerin ‘Babam ve oğlum’ gibi kaliteli filmlere imza attığını aktardı.