Baykal konuşuyor CANLI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Biz sayın Başbakan’ın adaylığı konusunda kamuoyunu uyardık. Bu sürecin bu şekilde yürütülmüsinin ardından Başbakan’ın bu hesapları vardı. Başbakan’ın son noktada adaylığını ilan etme projesi işletilemedi. Hem Cumhurbaşkanı seçilme planını deşifre ettik hem de bunun olamayacağını Türkiye’ye anlattık. Ve millet bize hak verdi.

Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olmadıysa 1 saat önce, bu milletin kendisini kabul etmediği içindir. Bu sonucun alınmasında toplumun büyük kesiminin tepkisi etkili olmuştur. Ankara’da meydanda toplanan o 1 milyon insan bu sonucu almıştır. Kimse bunu gizlemeye çalışmasın. Gerçekten büyük bir demokrasi dersi verilmiştir. Bundan sonraki büyük başarılar da yine oradan çıkacak. tandoğan’da biraraya gelen 1 milyon insan önümüzdeki büyük seçimde zaferin sağlanmasını güvence altına alacaktır.

Medyanın Başbakanlık Basın Sözcüsü’nün talimatıyla manşet öyle olmayacak böyle olacak demesi utanç konusudur.Başbakanlık sözcüsü telefonu açıyor Türkiye’nin en büyük ikinci gazetesinin genel yayın yönetmenine Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını küçük gör diyor. Taşrada manşetlerde olan haber iniyor gazetelerin eteklerine. Bu böyle oluyor mu olmuyor mu? Niye kimsenin sesi çıkmıyor? Ne hakla oluyor. Bunu söyleyen Başbakanlık Basın Sözcüsü, gücünü nereden alıyor?

Medya çok ağır bir kuşatma altındadır. Bu ayıp Türkiye’nin ayıbıdır, bunun mağduru da gazetecilerdir. ama gönül istiyor ki o mağdurların da buna hayır diyecek cesareti olsun.

’MİLLİ GÖRÜŞÇܒYDÜ TESLİMİYETÇİ OLDU’

Sayın Gül’ün de önünde bazı handikaplar var. O da Milli Görüş okulundan geçmiştir. Gül’ün son dönemdeki uygulamaları onu milli görüş çizgisinden topyekün teslimiyet çizgisine çekmiştir. ABD’ye İsrail’e meydan okuyan tavırlar bunların hepsi bitmiştir. askerimize çuval geçirilmesi karşısında süklüm püklüm kalan dışişleri bakanı kalmıştır. AB süreci yanlış yönetim yüzünden çıkmaza girmiştir. Irak çıkmaza girmiştir. Kıbrıs’ta sorunlar ortadadır.

Ortada somut başarısızlıklar ama Sayın Gül’ün güler yüzlülüğü ortada bir şek yok gibi göstermektedir.

Oraya Başbakan’ın emir kumandası altında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına çıkılamayacağını önce Abdullah Gül’ün anlaması lazımdır. Yepyeni bir kimlikle çıkması lazımdır. Gelebilirse geldikten sonra artık Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olduğunu unutmaması lazımdır. Ama eğer unutacak olursa merak etmesin bunu ona hatırlatacaklar vardır.

Biz bu tablonun Türkiye için zararlı olacağına inanıyoruz. Erdoğan’ın Başbakan, Gül’ün Cumhurbaşkanı Arınç’ın TBMM Başkanı olduğu tablonun Türkiye’de rejimin işleyişini denge mekanizmalarının dışına çekeceğine inanıyoruz.

Türkiye’de basın özgürlüğünü yaşama taşımamücadelesini medyanın destek eksiğine rağmen başarıya ulaştıracağız.

Umarım bunu bir AKP adayı mantığıyla yürütmez. Onun önüne Türkiye Cumhuriyeti’ni huzura kavuşturmak önünde bir fırsat çıkmıştır. AKP kimliğini bir kenara bırakmayıp, Başbakan’ın güdümünde devam ederse kendisine de Türkiye’ye’de zarar verir.