Baykal köşk için uzlaşma istedi

Baykal, Kurban Bayramı ve Yeni Yıl mesajında 2007’nin kayıp bir yıl olmamasını isterken, Cumhurbaşkanlığı seçiminin uzlaşma ile çözülebileceğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 367 milletvekilinin toplanması gerektiği yönündeki tartışmalar sürerken, Kurban Bayramı ve Yeni Yıl mesajında Cumhurbaşkanlığı seçiminin uzlaşma ile çözülebileceğini belirtti.

Deniz Baykal Kurban Bayramı ve yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında 2007’nin kayıp bir yıl olmamasını dileyen Baykal, yeni yılın mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı, kasım ayında ise genel seçimlerin yapılması gerektiğini ifade etti.

“Cumhurbaşkanlığının nitelik ve özellikleriyle, arkasında hesabı verilmemiş dosyalar bulunan, El Kadı’ya kefil olmuş, Hikmetyar’ın dizinin dibine oturup resim çektirmiş Cumhurbaşkanı adayı Başbakanın düşüncesi ve özellikleri örtüşmediği için, Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmaları, güle güle dediğimiz 2006 yılında başlamıştır” diyen Baykal, bu tartışma ile tartışmanın doğal sonucu olarak ortaya çıkan gerginliğin 2007’de de devam edeceğini kaydetti.

Baykal, bir erken seçim yapılmadan, “oldu bittilerle, kapıp da kaçayım anlayışıyla” Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması halinde, bu seçimin gölgesinin Türkiye’nin üzerine düşeceğini, genel seçimlere de bu gölge ile gidileceğini bildirdi. “Türkiye’yi bu sıkıntıdan ve gerginlikten kurtarmanın yolu, genel seçimleri cumhurbaşkanlığı seçiminin önüne almaktan ve cumhurbaşkanlığı seçiminden 5-6 ay sonra yenilenecek bugünkü meclise, 7 yıllığına cumhurbaşkanı seçtirmemekten geçiyor” diyen Baykal, bunun hem Cumhurbaşkanlığıyla ilgili tartışmaları Anayasa Mahkemesi kapılarına kadar taşımayacağını, hem gerginliği sona erdirerek, Türkiye’nin ve vatandaşların sorunlarına en kısa sürede çözüm bulunması çalışmalarına yardımcı olacağını dile getirdi.

Baykal, Cumhurbaşkanlığı sorununun dayatma ile değil, uzlaşma ile çözülebileceğini, “Hukuku, anayasa’yı dinlemem, çoğunluğum var, keyfime, kendi anlayışıma göre Cumhurbaşkanlığına istediğimi getiririm” anlayışının çağdaş hukuk anlayışıyla da bağdaşmadığını belirtti.