Baykal: Kürt açılımı Yeşilçam açılımı oldu

CHP Genel Başkanı Baykal, ''Ne oldu Kürt açılımı? Neredeyse geldi döndü Yeşilçam açılımına geldi'' dedi.

Baykal, Kültür Merkezi’nde düzenlenen partisinin Siirt İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Irak’a yabancı güçlerin müdahale ettiğini belirterek, bu nedenle Irak’taki insanların birbirine düştüğünü söyledi.

Irak’ta 1 milyon Müslüman evladının göz göre göre birbirine kırdırıldığını, bunun altında etnik ayrışmanın yattığını kaydeden Baykal, şöyle dedi:

”Eğer insanları birbirine düşürmeye başlarsak ‘sen osun sen busun’ diye, neyse ne sana ne kardeşim ne kurcalıyorsun? Herkes anadilini konuşsun, anadilinde yayın yapsın, anadilini istediği gibi kullansın başımızla beraber ama ben devlet olarak sürekli ‘Sen şusun sen şusun’ diye ayrıştırırsam onları birbirine karşı husumete yönlendirirsem bundan ülke zarar görür. Şimdi Türkiye bu yöne gidiyor. Ne oldu Kürt açılımı? Neredeyse geldi döndü Yeşilçam açılımına geldi. Yeşilçam’a gelmeden önce bir Hollywod’a gittiler. Biliyorsunuz Kevin Costner diye bir artist var. Ondan güç alarak, bize bu iyi bir şey dedirtecekler. Bunların hiç birisi işlemez. Büyük paralar verildi.

Şimdi etnik iş yanlış, ‘Ermeni açılımı’ dediler, yanlış. Durduk yerde tarihi olayı kaşıdın. Ermeni açılımı yapacağım… Biz düşman değiliz zaten. Tarihteki acıları biliyoruz. Şimdi kimseyle düşmanlığımız yok. Sovyetler Birliği’nden Ermenistan ayrılınca onu ilk tanıyanların başında Türkiye var ama Ermenistan Azerbaycan’ı işgal edince sınırı kapattık. Şimdi Ermenistan ile dost olacak diye Azerbaycan ile karşı karşıya geldik. Doğal gaza zam yapıldı, ekonomik beledini ödedik. Yanlış işler bunlar. Bu iktidar iyi hazırlanmamış, alt yapısı oluşturulmamış. Sağdan soldan kendisine ‘şöyle yap iyi olur, şöyle yap iyi olur’ denilen istikametlere sürüklendi. Kürt ve Ermeni açılımları Türkiye’nin başına dert açtı, Türkiye’yi sıkıntıya soktu. Yanlış bir politika uyguladığı ortaya çıktı. Yapılacak iş açıktır. Hepimiz kardeşiz, bin yıldır buradayız. Daha binlerce yıl beraber yaşayacağız. Kimse bizi birbirimizden ayıramaz.”

Bölgede yaşayan insanların sorunları ve sıkıntılarının bulunduğunu, bunların başında eğitim ve ekonomik sıkıntının geldiğini kaydeden Baykal, bu bölgedeki insanlara geçim kapısı sağlayacaklarını, bunun sağlanmaması durumunda huzur olmayacağını bildirdi.

Bunun yeşil kart dağıtarak sağlanamayacağını ifade eden Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”AKP diyor ki ‘Güneydoğu’da açılan fabrikalar zarar ediyor, ben onları kapatırım’. Şimdi zarar ediyor diye fabrika kapatırsan kara geçeceğini mi sanıyorsun. Kapatmada kar var mı? Tam tersine daha büyük zarar var. Senin bakman gerek kar-zarar hesabı, muhasebe hesabı değil. Onları başı dik şekilde yaşatacak ortamı yaratacaksın. 1950, 60 ve 70’li yıllarda Türkiye’nin batısında devletin kurduğu fabrikalar zarar etmiyor muydu? Onlar ede ede Türkiye’yi kalkındırdı. Belli noktaya getirerek, daha farklı yapıya geçirdi. Burada aynısını niye yapmıyorsun? Burada iş yeri, fabrika açacağız, kar etse de zarar etse de açacağız. Birinci temel mesele bu. İkincisi GAP’ı tamamlayacağız. Sulama için gereken ihaleleri biran önce tamamlayacaksın. En temel işlerin başında GAP’ı bitirmek gerekiyor. CHP bunu noktalayacaktır. CHP iktidarında geri kalmış bu coğrafyamızda en kaliteli kolej, Anadolu lisesi ve fen liseleri düzeyinde okulların açılmasını sağlayacağız.”