Baykal Meclis’te gensoru hakkında çok sert konuştu

CHP lideri Deniz Baykal, ATV ve Sabah'ın satışı ile ilgili Meclis'e verilen gensoru önergesinde hükümete fena çattı.

Baykal ATV ve Sabahın satışı ile ilgili CHP grubunun verdiği gensoru önergesinde; şunları söyledi.

Baykal ATV ve Sabahın satışı ile ilgili CHP grubunun verdiği gensoru önergesinde; şunları söyledi. Tam yeterlilik başvuru süresi 15 Kasım’da son erdi. Yoğun talep var dediniz… Ama ihaleye katılan firmalardan 3 firma yeterlilik aldı üç firmadan ihale katılmaya yeterlilik alan tek firma oldu. Şimdi soruyorum Sayın Başbakan’a: Prag’a giderken Ankara da VIP salonunda bir iş adamı ile görüştünüz mü, görüşmediniz mi?

3 firma yeterlilik aldı üç firmadan ihale katılmaya yeterlilik alan tek firma oldu. Geçmişte göçürmeyim deyip görüştüğünü biliyoruz…

Telekom ihalesinde Turkcell tek firma diye iptal edildi; Tekel Likör Fabrikası ihalesine Kiler gurubu tek firma olarak alındığından kamu vicdanı razı olmaz denilip iptal edildi. Neden bu ihale iptal edilmedi, Sayın Başbakan?

İhale, tek kişiye kararlaştırıldıktan sonra, kredi sorunu çıktı. İlgili Çalık Grubu kredi için yabancılarla ilişki kurdu mu, kurmadı mı? Bu ilişkiden ihale için gerekli bedeli elde edebildi mi, edilemedi mi?Çalık grubu yerli bankalarla görüşüp kredi bulmuş mudur, bulamamış mıdır?

Çalık Grubu’na, sadece kamu bankaları kredi vermiştir. Yıllarca faaliyet gösteren bir TV ve gazetenin kredisi nasıl bir proje kredisi olarak adlandırılır Sayın Arkadaşlar? Sabah bildiğimiz Sabah, ATV bildiğimiz ATV bunun neresi proje?

Söz konusu gruba 3 yıl ödemesiz 10 yıl vade, faiz libor + 4,85’le kredi veriliyor. Ama kamu bankaları 7,9 faizle Çalık’a kredi veriyor 15 ile dışardan alıyor… 750 milyon dolar, Türkiye’de bugüne kadar bir tek yerli büyük kuruluş var mı?

Yerli bankaların bu kadar kredi verdikleri büyük holding devi, devleri var mı; verildi mi bugüne kadar? İlk kez verilecek! Kime? Çalık Grubu’na… Hangi Çalık Grubu? Başbakanın damadının yönetici olduğu grup…

Kamu bankaları tarafından Sabah-ATV teminatı için; satışın %70’i… Neden? Çünkü % 30’u Katarlı… Hangi banka teminatın bedelini kredi bedeliyle eşdeğer kabul eder sayın arkadaşlar? Çalık Gurubu bu bankalardan daha önce kredi aldı mı almadı mı ? Sabah ve ATV’nin satışı öncesinde aldığı kredilerle verdiği teminatlar aynı mı değil mi?

Bu iş mali teamüllere uygun değildir! Uluslararası kredi derecelendirme kurluşlarından bir tanesi geçenlerde Çalık Grubu’nun kredibilitesini kırdı. Aslında kırılması gereken not Çalık’ın değil kamu bankaları ve bunlara onu yaptıranlarındır…

Bu kadar sorumsuz bir uygulamayı, ben Türk siyasi hayatında hiç görmedim… Bu büyük tehlikeye işarettir arakdaşlar… Ekonomik bakımdan da en büyük olumsuzluklar ve gelişmeler bu dönemde kendini gösterir… …

Sözleriyle konuşmasını tamamladı.

HABER7