Baykal Nimet Çubukçu’yu istifaya çagiriyor

ANKARA - CHP Genel Baskani Deniz Baykal, Malatya 0-6 yas çocuk yuvasinda kalan çocuklara yönelik siddet ve dayak atma olayinin, Türkiye'nin sosyal gerçekliginin bir baska yönünü ortaya çikardigini söyledi.

Özel bir ilkögretim okulunun 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami nedeniyle düzenledigi etkinliklere katilan Deniz Baykal, burada gazetecilerin Malatya çocuk yuvasinda kalan çocuklara yönelik siddet konusundaki sorularini cevapladi. Malatya’da yasanan olaylarin Türkiye’nin sosyal gerçekliginin bir baska yönünü aci bir sekilde ortaya çikardigini dile getiren Baykal, ortaya çikan görüntülerin ötesinde Türkiye’de nelerin yasandigi, sosyal gerçekligin ne oldugunun anlasildigini kaydetti. Bu olayda alinmasi gereken çok dersler oldugunu vurgulayan Baykal, “Olaylarin sadece Malatya’da oldugunu düsürsek kendimiziz kandirmis oluruz. Bu olay Malatya’nin ötesinde çocuk yuvalarindaki hatalari gösteriyor” diye konustu.

Deniz Baykal, bu olaylarin neden Malatya’da çiktiginin, hangi iliskiler agi sonucu yasandiginin önemli olduguna isaret ederek, “Bir milletvekili, büyük pismanlik içinde oldugunu söylüyor ve ‘oradaki müdürü ben tayin ettirdim’ diyor. Bir milletvekilinin, bir sosyal kurumun müdürünü tayin ettirmesi bizim hukuk sistemimizin neresinde var. Çocuklara bu siddeti, bu iskenceyi yapanlar, AKP kadin kollari tarafindan görevlendirilen insanlar. Egitim var mi, yetislinlik var mi, bilgi birikimi, deneyim var mi? Soran yok. AKP kadin kollarindan olmasi yeterli görünüyor” seklinde konustu.

AKP’nin çocuk yuvalarini kendi anlayisini, kendi zihniyetini yansitacak sekilde kontrol altina aldigini savunan Baykal, “Olay sadece Malatya olayi degildir. O milletvekili, müdürü atadigi için pisman. 70 milyon Türkiye’li AKP’yi iktidara getirdigi için pisman. O milletvekili yanildi, AKP kadin kollari yanildi, Türkiye AKP’yi iktidara getirdigi için yanildi. Yeri geldigi zaman herkes bunun hesabini verecek” dedi.

Kadin ve aileden sorumlu Devlet Bakani Nimet Çubukçu’nun yasananlardan sonra yurtdisi gezisine devam etmesini nasil degerlendirdiginin sorulmasi üzerine Deniz Baykal, “Olacak is degil. Herkes kamuoyunu avutmak, mesgul etmek pesinde. Dogru dürüst demokrasilerin isledigi ülkelerde bu bakanin hemen istifa ederdi. Istifa etmelidir. Siradan bir program için Ingiltere’de bulunmaya devam etmesi, kamuoyuna karsi yapilmis büyük bir saygisizliktir” diye konustu.

Bir gazetecinin “Yurtlardaki olumsuzluklar sadece 3 yillik AK Parti iktidari döneminde mi ortaya çikti, bunun öncesi yok mu?” diye sormasi üzerine Deniz Baykal, görünen tablonun ortada oldugunu ifade ederek, “Belki daha öncede olumsuzluklar yasanmistir ama biz böyle gördük. Bu son 3 yilda ortaya çikan olumsuzlardan kaynaklaniyor. Kadrolasma anlayisinin, partizanligin, duyarsizligin bizi getirdigi nokta bu” seklinde konustu.

Yurtlarin sivil denetçiler tarafindan denetlenmesiyle ilgili görüsünün sorulmasi üzerine Baykal, Malatya’daki olayin ortaya çikmasindan sonra 4 milletvekilinden olusan CHP heyetinin olay yerinde incelemelerde bulundugnu ifade ederek, onlarin hazirlayacagi rapor dogrultusunda CHP’nin kendi önerilerini açiklayacagini söyledi.