Baykal; ‘Olay rejim meselesi haline gelmiştir’

CHP Meclis Grubu, Yüksek Disiplin Kurulu ve Parti Meclis üyeleri, Genel Başkan Deniz Baykal Başkanlığı'nda TBMM'de olağanüstü toplandı.

Deniz Baykal, basına kapalı olarak yapılan toplantıda Van Cumhuriyet Başsavcısı’nın Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt hakkında hazırladığı iddianameyle ilgili görüşlerini açıkladı. Baykal, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın hakkında da iddianame hazırlayan Başsavcı’nın, Yaşar Büyükanıt hakkında hukuki niteliği son derece tartışmaya açık bir iddianame hazırladığını kaydetti. İddianamede hukuki bir mütaalanın olmadığını savunan Baykal, “Hukuki mütaala yoksa ne var, ne var bunun altında. Hangi niyetler var. Durumun ciddiyeti ortada. Yargıya, Milli Eğitim’e müdahale edilmiştir. Şimdi de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne müdahale edilmek isteniyor. Kadrolaşma hareketi böyledir. Türkiye’nin en temel kurumları sallanmaya çalışılıyor. İki ileri bir geri deneniyor. Türkiye tarihinin en bunalımlı dönemlerini yaşıyoruz. Buna demokrasi içinde müdahale etmek gerekiyor” diye konuştu.

Olayın CHP’nin seçimlerde başarılı olup olmamasını aştığını dile getiren Baykal, “Olay rejim meselesi haline gelmiştir. Çok çalışacağız ve bunu halka anlatacağız” diye konuştu.