Baykal olayları İmralı uzantılı siyasi hareketlere bağladı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son bir haftadır yaşanan terör olaylarının, İmralı'nın etkisinden kurtulamayan, terör örgütü uzantılı siyasi hareketler tarafından organize edildiğini söyledi.

Baykal, “Hükümetin bu olaylar karşısında tedbir alacak siyasi iradesi yoktur. Tedbir almaya takati gücü yoktur” diye konuştu.
Partisinin Meclis Grubu toplantısında konuşan Deniz Baykal, konuşmasının tamamının geçtiğimiz hafta yaşanan terör olaylarına ayırdı. “Geride bıraktığımız hafta kanlı bir haftaydı. Bu kanlı haftayı PKK, güvenlik güçlerini ve masum vatandaşları hedef alan bir başkaldırı ile gerçekleştirdi” diyen Deniz Baykal, geçtiğimiz hafta yaşanan olayların bir kaşkaldırı olduğunu ve bunun arkasında bölücü örgütün olduğunu kaydetti.

Bu olaylarda 15 kişinin öldüğünü, işyerleri ve kamu binalarının tahrip edildiğini, araçların yakıldığını, Öcalan posterlerinin açıldığı, PKK lehine sloganlar atıldığını, federasyon bayraklarının açıldığını ifade eden Deniz Baykal, “Geçen hafta boyunca bölgede can ve mal güvenliği tamamen ortadan kalktı. Hukuk askıya alındı. Diyarbakır Vali Yardımcısı, bu olaylarda rolü olan Belediye Başkanı’nın himayesinde dolaşabildi. O Belediye Başkanı, olayları gerçekleştirenleri cesaretlerinden dolayı kutladı” şeklinde konuştu.

Baykal, tüm bu olaylar yaşanırken Başbakan Erdoğan’ın Sudan ve Darfur’da dolaştığını, yerel dansçıların gösterilerini izlediğini, Milli Eğitim Bakanı’nın 12 günlük yurt dışı geziye çıktığını, İçişleri Bakanı’nın sütre gerisinde kayıp olduğunu belirterek, meydanın örgüt uzantılı partinin yerel yöneticilerine bırakıldığını söyledi.

Diyarbakır’ın Bağlar semtinde bir sağlık ocağının önündeki Türk bayrağının indirilerek bir gün boyunca sözde PKK bayrağının asıldığını anlatan Baykal, “Demokrasi tarihimizde devlet hiçbir dönemde bu kadar aciz ve perişan duruma düşürülmemiştir” diye konuştu. Terörün yeni bir nitelikte ortaya çıkmaya başladığı görülünce, Başbakan’ın, terör örgütüne yönelik sempati mesajları vermeyi öncelikli hedef belirlediğini savunan Baykal, “Başbakan Diyarbakır’a giderek, ‘Kürt sorunu vardır. Bu sorunun çözümü daha çok demokrasi ile mümkündür’ demiştir. Sayın Başbakan, şimdi daha çok demokrasi ile çözün” diye konuştu.

Terörle mücadele için bütün siyasi partilerin, siyasi kaygılarını aşarak elele vermeleri ve birlikte hareket etmeleri gerektiğini dile getiren Baykal, Başbakan’ın terör karşısında tutarsızlık ve bilinçsizlik içinde olduğunu ileri sordu. Hükümetin, olayları yok saymasının, Türkiye’yi bu noktaya getirdiğini ileri sürerek, ”Bu olayları kim yapıyor, olayların arkasında ne var, olaylar nasıl bir anda ortaya çıkıyor?” diye sordu.

Başbakan Erdoğan’ın bugünkü grup toplantısında terör olaylarını gerçekleştirenler için ‘Çete’ nitelemesini kullandığını anlatan Baykal, şöyle konuştu: ”Olayı siyasi içeriğinden soyutlayacak. Buna hükümet doğru teşhis koyamıyorsa, daha çok çekeceğimiz var demektir. Bunları kim yapıyorun cevabı: 15 yılda 30 bin insanımızı kim öldürdüyse o yapıyor. ‘Çete yapıyor’ diyorsa Başbakan, bu işin üstesinden gelemez. Daha önce dağdaki terörist yapıyordu, şimdi kentteki çocuklar yapıyor. Kendisi İmralı’da, nasıl oluyor bu işler? Ortada bir organizasyon var. Organizasyon İmralı ve Kandil eksenlidir. Kandil, İmralı’nın emrindedir, İmralı, Kandil’e hükmetmektedir. Peki, Türkiye’de kim uyguluyor? PKK kapandı, bitti mi? PKK uzantısı siyasi hareketler var. Korkmayın. Eğer bunu söylemekten korkarsanız, terörle mücadelenin üstesinden gelemezsiniz. PKK uzantısı yerel yöneticiler var. Bunlar organize ediyor. Bunu görmedik mi daha önce. Bunu İçişleri Bakanı, Başbakan görmüyor mu?”

Bu olayların arkasında siyaset projesi olduğunu kaydeden Baykal, siyaset projesinin, Türkiye’nin bütünlüğüne kastederek, etnik temelde Türkiye’yi parçalamayı öngördüğünü söyledi. ABD’nin hazırladığı törer raporunda PKK’nın bir terör örgütü olduğu ve amacının Türkiye’yi etnik temelde parçalamak olduğunun ifade edildiğini hatırlatan Baykal, terörün arsanıdaki siyasi amacın, Türkiye’yi Irak’a benzetme çaba ı olduğunu bildirdi.