Baykal; ‘Ortada açık bir tezgah var’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Şemdinli olaylarının iç yüzünün ortaya çıkması ile, 30 Ağustos öncesi bir komutanın önünün kesilmesi için yargının kullanılmasının birbirinden farklı konular olduğunu belirterek, "Ortada açık bir tezgah var" dedi.

Partisinin Meclis Grubu toplasında konuşan Deniz Baykal, Türkiye’de son zamanlarda yaşanan birçok olayın birbiriyle bağlantılı olaylar olduğunu ifade ederek, hükümetin Milli Eğitim’deki uygulamaları, yargıya müdahaleleri, YÖK ile kavga edişi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yaşananlar ile 19 Mayıs Üniversitesi’nde ortaya konulmak istenen olayların birbiriyle bağlantılı olduğunu kaydetti.

Ankara’da birçok basın kuruluşları dolaşılarak Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt hakkında bazı asılsız belge ve bilgilerin dağıtıldığını, bazı internet sitelerinde resmi ifadelere dayalı bir karalama kampanyasının başlatıldığını anlatan Baykal, Büyükanıt hakkındaki bu iftiraların Van Başsavcı Vekili Ferhat Sarıkaya’nın hazırladığı Şemdinli iddianamesine girdiğinin görüldüğünü söyledi.

Savcı Ferhat Sarıkaya’nın daha önce de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın hakkında bir iddianame hazırladığını, Rektörün bu iddanameye dayanılarak tutuklandığını hatırlatan Baykal, Aşkın hakkındaki iddianamenin hukuki dayanağının olmadığının görüldüğünü kaydetti. Aynı savcının Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ı çete kurmakla suçlayan bir iddianame hazırladığını ifade eden Deniz Baykal, “Hukuk önünde herkes eşittir. Kimsenin makam ve mevkisi yargılanmasının önende engel olmamalıdır. Bu temel ilke Başbakan için işlemiyor, bakanlar için işlemiyor, millevekilleri için işlemiyor. Ama Türk Silahlı Kuvveetlerinde bu ilke işliyor” diye konuştu.

Deniz Baykal, yakın bir geçmişte eski Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın hiç kimsenin tereddütüne yer bırakmayacak şekilde yargılandığını hatırlattı. Suç işleyen herkesin yangılanması gerektiğini anlatan Baykal, “Yeterki izan edilsin. İddianamenin gerçekten hukuki olduğu anlatılsın. Bu iddianamenin hukuki olduğunu düşünmek insan aklına ihanettir. Sağduyuya ters davranmaktır” dedi.

Siyasi kaygılarla TSK’ya müdahale edilmesinin sakıncalı olduğunu, siyasetin TSK’dan, yargıdan ve Milli Eğitim’den elini çekmesi gerektiğini ifade eden Baykal, “En tehlikeli siyasi istismar da, yargı kullanılarak yapılan istismardır” şekilde konuştu.