Baykal Sauna çetesini temizlemenin formülünü buldu!

Deniz Baykal, Sauna ve Beyaz Enerji çetesi gibi oluşumların arkasında siyasetin olduğunu, ülkede siyasi bir temizlenmeye ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisadi İdari İlimler Fakültesinde (İİBF) DEÜ Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen “21. Yüzyılda Türkiye” konulu konferansta konuşan Deniz Baykal, Türkiye’nin büyük bir siyasi ahlak reformuna ihtiyacı bulunduğunu söyledi. Çetelerin arkasında siyasetin bulunduğunu iddia eden CHP lideri, bunların siyasetten tümüyle arındırılması gerektiğinin altını çizdi. “Yolsuzluklar siyasetten tümüyle arındırılmalıdır. Yolsuzluk istisna olmalıdır. Siyaseti temizlemek lazım. Siyaset işin içindeyse çeteler bitmez.” şeklinde konuşan Baykal, siyasi ahlak reformunun ilk adımının milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması olduğunu ifade etti.

CHP liderine göre Türkiye, müthiş bir yargı yozlaşması ile karşı karşıya. “İnsanlar avukat tutacağına yargıç tut demeye başlamışlardır. Adamını bulan herşeyi yapabilir duruma gelmiştir.” diyen Baykal, sosyal güvenlik reformu, eğitim reformu, yüzde 60’ı bulan kayıtdışı ekonominin kontrol altına alınmasının yanında sahip olunan sağlam siyasi mirasın ekonomiyle güçlendirilmesi gereğinin altını çizdi.

Tezkere konusunda üç yıl önce kendileri dışındaki siyasi partilerin, medyanın, iş dünyasının hatta ordunun olumlu yönde görüş belirttiklerini hatırlatan Baykal, “Sayın Başbakan’a sordum. Bunlar Güneydoğu’dan ne zaman çıkacak diye. (Valla ben de bilmiyorum) dedi. Gelecekler Güneydoğu’da bayraklarını dikeceklerdi. Bereket versin CHP’nin önderliğinde tezkere reddedildi. Şimdi ABD buradan nasıl çıkacağını düşünüyor. Hatta buraya girilmesini isteyen grupların sözcüleri bile yanlış yaptıklarını ifade ediyorlar. Bu yanlışı biz 3 yıl önce görmüştük.” dedi.

Baykal Güneydoğu’da temizlenecek mayınlı bölge ile ilgili olarak da “Yap, işlet” metodunun devreye sokulmasını eleştirerek, ihaleye katılan çoğunluğu İsrailli yabancı firmalara 49 yıl bedava işletme hakkı tanınacağını belirtti. Baykal, “Sınırlarımızı yabancılara bırakacaklar.” ifadesini kullandı.

Baykal, önümüzdeki dönemde dünyada gelişmelere de değindiği konuşmasında yeni ve gerilimli bir döneme sürüklenildiğini, bu yeni dönemin ise din, kültür ve inanç temelinde tehlikeli bir ayrışma olarak kendiğini gösterdiğini söyledi. Baykal, Türkiye’nin bu yeni çerçeveyi dikkate alarak bu tür gerginliklerden uzak durması gerektiğini ifade etti. Ancak ülkede buna yönelik çabalar olduğunu, cumhurbaşkanlığı seçimin de bu konuyla ilgili olduğunu öne sürerek kimlik krizi ve laiklik konusuna vurgu yaptı. “Yurttaşlık kavramı altında Misak-ı Milli sınırları içinde yaşayan Türk halkının Türk milletini oluşturduğunu” ifade eden CHP lideri, laikliğin önemini vurguladı.