Baykal; SHP-HEP ittifakına hep karşı çıktım

Deniz Baykal, 1991 seçimlerindeki CHP-HEP ittifakına en fazla kendisinin karşı çıktığını söyledi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 1991’deki SHP-HEP ittifakına dikkat çekerek, “Aynı partinin sıralarını paylaştığın arkadaşların şimdi PKK’nın başında.” yönündeki eleştirilerine cevap verdi. Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Baykal, SHP’de iken partinin sorumlu makamlarında bulunmadığını ifade etti. SHP-HEP işbirliğine en çok kendisinin karşı çıktığını kaydeden Baykal şöyle devam etti: “Bana bakan olmam teklif edildi, reddettim. Parti içi muhalefet oluşturduk. Kurultayda düşüncemizi ortaya koyduk. Daha sonra da partiden ayrılmışız. Bunlar bizim dışımızda ve bize rağmen olan işler. CHP zaten bu olaylar söz konusu olduğunda yok.” Baykal, kendilerini bu konuda eleştiren AK Parti Bartın Milletvekili Köksal Toptan’ın aynı dönemde bakanlık yaptığına işaret etti.

CHP lideri, kendilerine suçlama yapan Başbakan Erdoğan’ın da bir zamanlar Taliban liderlerinin dizinin dibinde fotoğraf çektirdiğini, 10 yıl önce yaptığı bir mülakatta da “Eyalet sistemi olabilir.” dediğini öne sürdü. Baykal, konuşmasında Anavatan lideri Erkan Mumcu’nun geçen hafta yaptığı “Başbakan’ın danışmanları ile parti yönetiminde Barzani ve PKK sempatizanları var.” iddiasını da gündeme getirdi. Ardından Başbakan’ın danışmanı Cüneyd Zapsu’nun ABD’de söylediği iddia edilen “6-7 yıl daha iktidardayız. Başbakan’ı iyi kullanın.” sözlerine atıfta bulunan CHP lideri, “Bu sözler bir süre önce Irak’ta Türk askerinin başına geçirilen çuvaldan çok daha ağır bir çuvalın Türk milletine giydirilmek istenmesidir. Başbakan Türkiye’yi, başdanışmanı da Başbakan’ı pazarlamaya çalışıyor. Başbakan’ı pazarlarken de Türkiye’yi satıveriyor. Bu sözler bir zilletin ifadesidir.” diye konuştu.

Deniz Baykal, terör konusuna değinirken hükümetin üstüne düşeni yapmadığını savundu. Başbakan’ın “Silahı bırak, masaya otur.” sözlerinin arkasında bir ‘kafa karışıklığı’ olduğunu ileri süren Baykal, şu görüşü dile getirdi: “Başbakan terörle mücadelede kaytarıyor, gerekeni yapmıyor. Bu, milletin kabul edeceği bir şey değil. ‘Silahı bırak, masaya otur.’ çağrısının muhatabı kim? Eğer bu çağrı DTP’ye ise, bu parti ‘silahlı bir kuruluş’ mu demek istiyorsun? DTP silahlıysa, sen Başbakan’sın, niye gereğini yapmıyorsun? Eğer ‘ben PKK’ya söyledim’ diyorsan, daha vahim.”