Baykal; ‘Tavuk AK Parti’nin amblemi olsun’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'yi eleştirirken, "Aç tavuk kendini darı ambarında zanneder" sözünü kullandığını hatırlatarak, "Bunlar AK Parti'ye yakışır, AK Parti'nin amblemi tavuk olsun.

Partisinin TBMM’de yapılan grup toplantısında konuşan Baykal, “Başbakan CHP ile yatıyor CHP ile kalkıyor, huzursuzluk içinde, rahatsız oluyor, görüyor ki işler kötü gidiyor. Bu bilinen başarısız bir siyasetçi sendromu, görevini tam yerine getiremeyen, sorunlarla kuşatılan siyasetçiler böyle saldırılar yaparlar” şeklinde konuştu.

Başbakan’ın kendisi söyleyip, kendisinin dinlediğini bildiren Baykal, “Bu Başbakan’ın kendi iç dünyasını etkilemenin dışında boş bir söylemdir. Hiç önemi, ehemmiyeti yok. Başbakan, ‘Aç tavuk kendisini darı ambarında görür’ diyor, takdiri ilahi, sen tavuğu bırak, tavuk diyorsun, darı diyorsun, aç gözlülük diyorsun, kime yakışıyor bunlar? Tavuk artık AK Parti’nin amblemi haline geldi. Mısır, Unakıtan’ın damgası haline geldi. Aç gözlülük, ilçe yöneticilerinden bakanlarına kadar bütün AK Parti yöneticilerinin karakteri haline geldi” ifadelerini kullandı.

Sıcak paranın Türkiye’ye üretim, ihracat, istihdam için gelmediğini belirten Baykal, her 100 doların 24 dolar faiz alarak gittiğini belirtti. Baykal, “Bu üretim gücümüzü arttıracak bir tablo değildir. İthalatı teşvik eden bir sistemdir. Bu kur ithalatı teşvik ediyor, dış ticaret açığını arttırıyor. Bu lehimize değildir. Parasını fazla risk almadan değerlendirmek isteyen yabancı sermayenin lehinedir” diye konuştu.

Deniz Baykal, sınır bölgelerindeki mayınların temizlenerek organik tarım açılmasıyla ilgili ihaleye de değinerek, sınırların yabancılara 49 yıllığına verilmesinin sakıncalı olduğunu belirtti. Maliye Bakanlığı’nın yaptığı ihaleyle 508 bin dönümlük arazinin yabancıların kullanımına sunulmasının kabul edilemez olduğunu belirten Baykal, CHP’nin buna izin vermeyeceğini, ihalelerin iptal edilmesi gerektiğini ifade etti. “Maliye Bakanı marifetlerine son olarak bunu da eklemek istemektedir. Ama buna engel olacağız” diyen Baykal, “Meydanı Maliye Bakanı’nın dostlarına bırakmayacağız” diye konuştu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında 3. gensoruyu verdiklerini dile getiren Baykal, “Başbakan ‘Gensorunun sulandırılmasıdır’ dedi. Sulandırma nedir? Bir AK Parti’li çıkıp mektup yazıp ‘Biz vicdanımızda seni aklamadık’ diyorsa, inanmadığı için oy verilen bir gensoru oylamasıdır. Biz size bir fırsat daha vereceğiz. Doğruya, hakka sahip çıkmaları için bir fırsat daha vereceğiz, kullanınız. Son gensorudan bu yana Abdullah Unakıtan’ın şirketlerinin KDV oranlarında düşürme yapıldığı, Bakan’ın kızının kamuya mal satmak için görüşmeler yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu nüfuz ticareti değil mi?” şeklinde konuştu.

Bu konuda Başbakan Erdoğan’ı da eleştiren Baykal, “Bir Bakan’ın Başbakana rağmen bu uygulamaları yapması mümkün değildir. Buna izin veriliyorsa, bunu yapan Bakan değil, Başbakandır. Maliye Bakanı’nın hesabının Başbakan’dan sorulması gerekmektedir” dedi.