Baykal; ‘TSK’ya karşı darbe girişimi var’

CHP lideri Deniz Baykal, Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırlanan iddianamede Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakında suçlamalarda bulunulmasını 'Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı darbe girişimi' olarak değerlendirdi.

Toplantıda CHP’nin seçim hazırlıkları ele alındı. Toplantının basına kapalı bölümünde konuşan Baykal, genellikle ‘silahlı kuvvetler darbe yapar’ diye bilindiğini belirterek, bu kez silahlı kuvvetlere karşı bir darbenin planlandığını ifade etti. Asıl üzücü olanın da bu darbe girişimine yargının alet edilmesi olduğunu dile getiren Baykal, TSK’ya yönelik bu darbe girişiminin başarısızla sonuçlanacağına inandığını söyledi.

Baykal, Van Cumhuriyet Başsavcısı’nın Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt hakkında hazırladığı iddianameyle ilgili görüşlerini açıkladı. Baykal, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın hakkında da iddianame hazırlayan Başsavcı’nın, Yaşar Büyükanıt hakkında hukuki niteliği son derece tartışmaya açık bir iddianame hazırladığını kaydetti.

İddianamede hukuki bir mütaalanın olmadığını savunan Baykal, “Hukuki mütaala yoksa ne var, ne var bunun altında. Hangi niyetler var. Durumun ciddiyeti ortada. Yargıya, Milli Eğitim’e müdahale edilmiştir. Şimdi de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne müdahale edilmek isteniyor. Kadrolaşma hareketi böyledir. Türkiye’nin en temel kurumları sallanmaya çalışılıyor. İki ileri bir geri deneniyor. Türkiye tarihinin en bunalımlı dönemlerini yaşıyoruz. Buna demokrasi içinde müdahale etmek gerekiyor” diye konuştu.

Olayın CHP’nin seçimlerde başarılı olup olmamasını aştığını dileg etiren Baykal, “Olay rejim meselesi haline gelmiştir. Çok çalışacağız ve bunu halka anlatacağız” diye konuştu.