Baykal ve Mumcu’ya suç duyurusu

Şemdinli iddianamesiyle ilgili açıklamaları sebebiyle CHP ve Anavatan Partisi genel başkanları hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

9 Kasım 2005’te bombalanan Umut Kitabevi’nin sahibi Seferi Yılmaz’ın avukatları, Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdikleri dilekçede, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın ‘adil yargılamayı etkileme’ suçunu işledikleri öne sürüldü. Baykal’ın “Silahlı Kuvvetler’e karşı bir darbe girişimi söz konusu”, Erkan Mumcu’nun “bu iddianame değil, siyasi ve hukuki bir manifestodur” şeklindeki sözleri ile suç işlediği iddia edildi. Delil olarak da, medyada yer alan beyanlar ile tanık ifadeleri gösterildi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 6 Mart’ta, Şemdinli iddianamesinde yer alan Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt hakkında, “hukuki değeri ciddi şekilde tartışmaya açık” değerlendirmesini yapmıştı. Olayın rejim meselesi olduğunu savunan Baykal, “TSK’ya müdahale edilmek isteniyor.” demişti.

Baykal, ‘Örtbas ettirmeyiz’ demişti

Şemdinli’de 9 Kasım’daki patlamanın ardından yapılan açıklamalar olayların aydınlatılmasına yönelik olmuştu. ‘Silahlı Kuvvetler’e darbe girişimi söz konusu’ diyen CHP lideri Baykal 3 ay önce Şemdinli olayını örtbas çalışmalarını engelleriz, demişti. Şemdinli dosyasını yakından izlemeyi sürdüreceklerini belirten CHP lideri Baykal “Medyası, muhalefeti hatta iktidarıyla siyaset ve Silahlı Kuvvetler doğru tavır içinde. Örtbas çabalarını engelleriz.” diye açıklama yapmıştı. Anavatan lideri Mumcu ise “Kamu görevlileri burada bir suç işlemişse bunun ortaya çıkarılması, bunların yargıya getirilerek cezalandırılması, devletin otoritesi açısından olmazsa olmaz bir gerekliliktir.” diye konuşmuştu. Şemdinli’de 9 Kasım 2005’te eski PKK’lı Seferi Yılmaz’a ait bir kitapçı bombalanmış, bir kişi hayatını kaybetmişti. Bombayı attığı öne sürülen bir kişinin sığındığı otomobil halk tarafından durdurulmuş ve içindeki PKK itirafçısı Veysel Ateş ile astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz tartaklanarak polise teslim edilmişti.