Baykal: Yarın yapılacak olan lig maçı değil

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yarın yapılacak milletvekili genel seçimlerinin bir milli maç, maçtaki milli takımın da CHP olduğunu öne sürdü.

Baykal; ‘Biz bunun bilincindeyiz, bu nedenle sadece CHP’lilerin değil memleketini seven, Türkiye’nin bütünlüğüne, Cumhuriyete, Atatürk’e inanan, Türkiye’ye sahip çıkan merkez sağ ya da merkezdeki herkesi CHP’ye oy vermeye çağırıyorum” dedi.

Baykal, partisince Balıkesir Kuvayı Milliye Meydanında düzenlenen mitingde, Balıkesir’de bugün meydanda toplanan binlerce Balıkesirlinin bir miting yapmanın ötesinde, Türkiye’nin dönüm noktasında olduğunu dünyaya ilan ettiğini, tarih yazdığını söyledi.

Baykal, CHP’nin, Türkiye’nin her yanında sadece bugüne kadarki seçmenlerinin değil toplumun her kesiminin, bu ülkenin bütünlüğüne inanan, Türkiye’nin şerefini, onurunu korumak isteyen, Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisini ayakta tutmak isteyen bütün vatandaşların kucakladığı, sahiplendiği bir parti haline geldiğini savundu. Baykal, yarın yapılacak seçimin bir lig maçı olarak değil milli maç olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, ”Yarın yapılacak olan lig maçı değil milli maçtır. Oynanacak maçta milli takım da CHP’dir. Biz bunun bilincindeyiz. Bu nedenle sadece CHP’lilerin değil memleketini seven Türkiye’nin bütünlüğüne, Cumhuriyete, Atatürk’e inanan, Türkiye’ye sahip çıkan merkez sağ ya da merkezdeki herkesi CHP’ye oy vermeye çağırıyorum” diye konuştu.

Baykal, tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de çiftçinin, esnafın, emeklinin, çalışanın ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu kaydederek, ”Ama büyükler diyor ki devlet büyükleri; (Türkiye zenginleşiyor, uçuyor) diyorlar. Uçuyor, Türkiye kanatlanmış. Balıkesir’de kanatlanma yok mu?” diye sordu.

Hükümetin son 4.5 yılda, Türkiye’nin 80 yıllık Cumhuriyet tarihindeki borçlanmaya neredeyse eşit miktarda borçlanma yaptığını ifade eden Baykal, şöyle konuştu:

”80 yıllık Cumhuriyet tarihinde Türkiye’nin ta Atatürk döneminden başla, İnönü dönemi, Bayar, Menderes, Demirel, Özal dönemi, son gelenler hepsini kapsa, ortak Türkiye’nin borcu 220 milyar dolardır. Bunlar geldiler, 4.5 yılda bu 80 yıllık borcun neredeyse tamamına eşit, 200 milyar dolar borç yaptılar. Hükümet elde avuçta ne varsa sattı. Şimdi de PETKİM’i satıyor. PETKİM Türkiye sanayisinin en temel kuruluşu, kime satıyorlar karışık iş. Seçime 10 gün kala satıyorlar. Giderayak ne satıyorsun? Gümrükten mal mı kaçırıyorsun? Size söz veriyorum. İnşallah yarın yapılacak seçimden CHP iktidar olarak çıkacak, ilk yapacağımız işlerden birisi PETKİM’in satışına ‘dur’ demek olacak, ‘dur’ diyeceğiz.” Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002 seçimlerinden önce dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde söylemlerinin bulunduğunu, ancak bugün bunu istemediğine işaret ederek, şunları söyledi:

”Bugün Mecliste 266 dokunulmazlık dosyası var. Böyle bir şey olur mu? Yani böyle bir Meclis milletin derdine deva olur mu? Bu sıkıntı buradan kaynaklanıyor değil mi? Pazartesi inşallah CHP iktidar olarak parlamentoda çoğunluğu sağlayacak. İlk yapacağımız işlerin başında 266 dosyanın dokunulmazlıklarını kaldırıp, marş marş mahkemeye demek olacak. Benim de bir dosyam var. 2002 seçimlerinden önce Zonguldak’ta konuşurken vakti geçirmişiz. Bugün Çorlu’da da öyle bir tehlikeyle karşı karşıya kalabiliriz. Hemen tutanak tutmuşlar. Ben de başvurdum. (Dokunulmazlığı kaldırın, ben Zonguldak savcısına gidip ifade vermek istiyorum. Zonguldak’ta mahkemece yargılanmak istiyorum. Kaldırın dokunulmazlığımı, istemiyorum. Eğer mahkeme beraat ettirirse saygılarımı sunacağım, hakime teşekkür edeceğim ama hakim derse ki (kardeşim bu kanun kanundur. Seni mahkum ediyorum). O cezayı çekmekten ben de şeref duyarım, onur duyarım.”