Baykal yeni Kıbrıs eylem planını değerlendirdi

Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün açıkladığı yeni eylem planı için "Kıbrıs'ta Türkiye'den şu sırada beklenen adımların, Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik bekleyişlerimizle birlikte ele alınması talebi aslında haklı bir taleptir'' dedi.

TBMM’de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Baykal, açıklanan planın, Kıbrıs’a yönelik AB’den Türkiye’ye aktarılan ‘Türkiye’nin limanlarını ve havaalanlarını Kıbrıs Rum Kesimi’ne açma’ talebini, KKTC’ye yönelik kısıtlamaların kaldırılması şartına bağlayan bir plan olduğunu söyledi. Bavykal, “Çok çarpıcı yeni bir unsur yok ama Kıbrıs’ta Türkiye’den şu sırada beklenen adımların, Kıbrıs Rum Kesimi’ne yönelik bekleyişlerimizle birlikte ele alınması talebi aslında haklı bir taleptir. Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ne yönelik olarak anlayışını, pozisyonunu, tutumunu değiştirmesi, ancak KKTC’nin ambargolardan kurtarılmasına hem Ada içinde hem de üçüncü ülkelerle KKTC’nin temaslarının serbestleştirilmesine bağlı tutulmalıdır. Bunu prensip olarak yanlış bulmuyorum” diye konuştu.
Baykal, planı bu yönüyle olumlu bulduğunu belirtmesine karşın, Türkiye’nin sürekli olarak taviz vermeye hazır taraf gibi gösterilmesinin de yanlış olduğunu kaydetti. Türkiye’nin tek taraflı olarak Kıbrıs Rum Yönetimi’ne bazı ödünleri vermeye hazır olduğunu ifade etmesinin ve ısrarla bunu beyan etmesinin çok uygun bir müzakere üslubu olmadığını vurgulayan Baykal, “Türkiye’nin bu adımları atmaya hazır olduğu anlayışı herkes tarafından paylaşılacaktır. Buna karşılık Türkiye’nin beklentileriyle ilgili sözleri her zaman ifade edilen, paylaşılmayan, sadece Türkiye’nin dile getirdiği kendi özel talepleri olarak mütalaa edilecektir” şeklinhde konuştu.
”Annan Planı’nın aynen geçerliliğini talep etmek ayrı bir şey, Annan Planı’nı müzakereye temel olarak almak demek, orada yeni ödünler vermeye hazır olduğumuzu ilan etmek demektir” diyen Baykal, Annan Planı’nın yeniden ele alınıp müzakere edilmesinin ciddi, gerçekçi, makul bir dış politika talebi olarak gözükmediğini savundu.