Baykal’a sürpriz destek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanın Melih Gökçek, Angora Evleri'nde bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın konutuyla ilgili olarak hazırlanan bilirkişi raporu hakkında gazetecilerin sorusunu yanıtladı

Bilirkişi raporunu değerlendirirken, “Öyle sanıyorum ki bilirkişi heyetinin plan ve plan notlarından haberi yok” diyen Gökçek, bilirkişi raporunda yer alan yeşil alanın kullanımı hali ile, diğer iddiaların da yasalara aykırı bir durum yaratmadığını söyledi. Gökçek şunları söyledi:

“Öyle sanıyorum ki, Sayın Deniz Baykal’ın Angora Evleri’ndeki konutuyla ilgili olarak İmar Kanunu’na aykırı yapılaşma yapıldığı şeklinde rapor hazırlayan bilirkişi heyetinin plan ve plan notlarından haberi yok.

Çankaya Belediyesi tarafından hazırlanıp Büyükşehir Meclisi’nden de 27 Ağustos 2004 gün 1056 sayılı kararla onanarak uygulamaya koyulan 1/1000’lik planın 9 maddesine göre Sayın Baykal’ın evinin kendi izdüşümü altında kalan bölgelerde yapılaşma yapması uygundur. Sayın Baykal’da, planda belirtildiği gibi kulübe, kalorifer dairesi, kapıcı dairesi, koruma odası ve benzer müştemilat eklentileri yapabilir. Bilirkişi raporunda yer alan yapıldığı söylenen bodrumlar planlara uygundur.

Öte yandan, Sayın Genel Başkanın evinin önünde kooperatif tarafından yapılmış bir bahçe duvarı var. O duvarın gerisinde kalan bölümün bir başkası tarafından kullanılması zaten mümkün değil. Haliyle insan evinin önünün bakımlı olmasını da ister. Dolayısıyla, bilirkişi raporunda yer alan yeşil alanın kullanımı halinin de yasalara aykırı bir durum yarattığını düşünmüyorum.”