Baykal’a yakınlığın yolu: TRT’ye savaş aç!

CHP'li vekiller, son dönemlerde başarılı çalışmalarıyla göz dolduran TRT'ye adeta savaş açtı.

Kimi daha önce yalanlanmış suçlamalar için araştırma önergesi veriyor, kimi asılsız maaş iddialarını soru önergesiyle Meclis’e taşıyor. Vekillerin bu çabasının arkasında, kurumu hedef gösteren Baykal’ın gözüne girmek ve mayıs ayındaki kurultayda yönetimde yer alma isteğinin yattığı belirtiliyor.
TRT’ye karşı savaş açan CHP, kuruma hakaret içerikli iddialarla yükleniyor. CHP’li vekiller, TBMM Başkanlığı’na sundukları araştırma önergesinde TRT’nin ulusal değerlere düşmanlık yaptığını, programlara çağrılan bazı profesörlerin üfürükçü olduğunu ileri sürdü. Şahin döneminde alınan 35 personel isimleri ve daha önce çalıştıkları kurumlar da önergede sıralanarak fişlendi. CHP’li vekillerin çabalarının perde arkasında ise TRT’yi hedef gösteren Baykal’ın gözüne girmek ve mayıs ayındaki kurultayda yönetimde yer almak yatıyor.

TRT’de önemli reformlara imza atan Genel Müdür İbrahim Şahin, CHP’nin en çok gündeme getirdiği bürokrat. Baykal, Şahin’in göreve gelmesinin ardından kurumdaki programlara katılmama kararı alırken, milletvekillerine de bu yönde talimat verdi. CHP liderinin gözüne girmek isteyen bazı vekiller, çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdı. Mayıs ayında yapılacak kurultayda Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) girmek isteyen vekiller, daha önce mahkeme kararları ve resmi ağızlarca yalanlanan bazı iddiaları yeniden gündeme getiriyor. CHP’liler, son dönemlerde TRT ile ilgili 140’ı aşkın soru önergesi hazırladı. 35 milletvekili, son olarak TRT’de hukuksuzluklar yaşandığı iddiasıyla TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulması talebinde bulundu.

Önergede fişlemelere ve ağır hakaretlere yer verildi. TRT’nin özerk ve tarafsız olmadığı ileri sürülen önergede, kurum yöneticilerinin ulusal değerlere düşmanlık yaptığı iddia edildi. Önergede, İbrahim Şahin döneminde diğer medya kuruluşlarından alınan 79 personelden 44’üne hiç değinilmezken 35 personel, ilginç şekilde fişlendi. Fişlenen personellerin daha önce çalıştığı sağ görüşlü gazete ve televizyonlara dikkat çekildi, aynı kişilerin diğer kurumlarda çalıştığı dönemlere ise değinilmedi. TRT Genel Müdürü Şahin, geçen yıl TBMM’de konuya ilişkin suçlamaları cevaplarken Hürriyet’ten 1, Kanal B’den 5, TV 8’den 4, Kanal D’den 3, Show TV’den 3, Sabah’tan 2, Zaman’dan ise 1 kişinin TRT’ye alındığını açıklamış, “Bunlar mı yandaş medya?” diye sormuştu.

CHP’li 35 milletvekilinin imza attığı araştırma önergesindeki iddiaların büyük bölümü daha önce CHP Konya Milletvekili Atilla Kart tarafından gündeme getirilmişti. Kart, kısa süre önce TBMM’deki bir basın toplantısında aynı suçlamaları yöneltince ‘fişlediği’ bazı gazetecilerin tepkisiyle karşılaşmış ve yaşattığı mağduriyet nedeniyle bu gazetecilerden özür dilemişti. O günden sonra karalama içerikli iddiaları bir daha gündeme getirmeyen Kart, son önergeye de imza atmadı.

ZAMAN