Baykal’a ‘Yola gel sola gel ‘ çağrısı

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İzmir'de katıldığı "Ortadoğu-Türkiye" konulu panelde en çok sorulan solda birlik sorularına da cevap verdi.

DSP’nin uzlaşmada her zaman öncülük yaptığını, her uzlaşmanın içinde bulunup görev aldığını vurgulayan Zeki Sezer, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanlığı seçimi çok önem kazanıyor. Cumhurbaşkanlığı, ulusal birliğimizin ulusal bütünlüğün temsil eden makamdır. Oysa bu durumla ilgili cumhuriyetimizin duruşuyla hayata bakışımızla ilgili, milli birliğimizle, ulusal bütünlüğümüzle ilgili duruşumla ilgili kaygılarımızın doruk nokta olduğu bir süreci yaşıyoruz. Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olmayı çok istiyor. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Cumhurbaşkanı bir uzlaşıyla seçilmeli. Toplumla kavga eden birisi değil, ulusal bütünlüğümüzü koruyacak birisinin seçilmesinde yarar var. Dayatma ile değil uzlaşma ile seçimesinde yarar var. Ahmet Necdet Sezer seçilirken beş partili bir koalisyon vardı.”

Kavgacı bir sistem yerine özelikle solu iki kanattan büyütebilecek uzlaşıya ihtiyaç olduğunu vurgulyan Sezer, “DSP öteden beri uzlaşmanın öncülüğün yapmıştır. DSP genel başkanımız hep uzlaşılar içinde koalisyonlar içersinde görev almıştır. Tabii ki DSP tek başına iktidarı hedefliyor olacaktır. Ama bu bile uzlaşının önünde engel olmamalıdır. Siyasal kesimler artık bunu görüp bir güçbirliğinin uzşlaşının hayata geçirecek çalışma ve gerektiğinde özverinin içersinde olması lazım. Bunun gerçekleşeceği konusunda umutluyum. Baykal’ın birleşme olmayacak açıklarına rağmen umutluyum. Bu konuda topluma buyük görevler düştüğünü toplumunda benim gibi düşündüğü düşünüyorum.” dedi.

Randevu meselesini gündeme getirmesini ‘Baykalca yan çizme’ olarak değerlendiren Sezer, “Konuyu en yakın arkadaşımla Mehmet Sevilgen ile görüştüm. Bu konu acil dedim. Milliyet bugün bunu düzeltmiş. Durumda acil dediğim de seçilme yaşı 25 yaş meseleyisdi. O konuda yasa değişkiklileri içine ittifakların önünün açılmasını bu yasa değişiklikleri içine yerleştirin diyeydi. Kendisi ‘gerek yok’ diye haber göndermiş. Ben, yalan konuşmam. Ben randevu istedim diye bir konu yok. Cumhurbaşkanlığı konusunda CHP’ye çağrı yapıyorum. Erdoğan, yüzde 24,5 ile Cumhurbaşkanı olacağım derse Kızılay’da bir milyon kişiyi toplayalım. Bunu yapabileceğimizi biliyorum. Erdoğan’ı uyarabiliriz. Buna da cesarat edemez. MHP’den talep geldi yok, ravdevu talep etti gibi yan çiziliyorsa bu ‘Baykalcanın yana çizmesidir’ Baykal’a ‘Yola gel sola gel’ diyorum.” şeklinde konuştu.