Baykal’dan çizgi karakterli cevap

Baykal, Erdoğan'la televizyonda tartışmak istediğini, Erdoğan'ın kaçtığını söyledi.

Baykal, partisinin mitingi için Adıyaman'a giderken uçakta gazetecilerle sohbet etti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçim öncesinde halkın aydınlanması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la televizyonda tartışmak istediğini, ancak Erdoğan'ın kaçtığını söyledi.

Baykal, ''Başbakan mitinglerde muhalefet partilerine hakaret ediyor. Bu Başbakanın içinde bulunduğu ruhsal ezikliği, gerilimi yansıtıyor. Hakaret ederek boşalmaya, rahatlamaya çalışıyor'' dedi.

AK Partilerce hazırlanan bir afişte muhalefet liderlerinin ''Dalton Kardeşler''e benzetildiğini hatırlatarak, buna tepki gösterdi.

Dalton Kardeşlerin, boylarının birbirinden farklı olduğuna dikkati çeken Baykal, şunları söyledi:

''Dalton Kardeşlerin bir diğer özelliği de yolsuzluklar, soygunlar yapıyorlar. Yaparken de yüzlerine gözlerine bulaştırıyorlar. Bence bu, muhalefet liderlerinden çok Başbakana, Unakıtan'a, Cüneyt Zapsu'ya, Ofer'e daha uygun düşüyor. Muhalefet liderlerinin boyları aşağı yukarı birbirine yakın ama bu kadronun boyları Dalton Kardeşler gibi birbirinden farklı. Başbakan Erdoğan da en uzun boylu olan Avarel'e denk düşüyor sanırım. Muhalefet olarak da bize Dalton kardeşleri yakalayan Red Kit rolü daha uygun düşüyor, Yerli Daltonların TÜPRAŞ soygununa tarafımızdan suç üstü yapılmıştır.''

Dünkü AK Parti Samsun mitinginde muhalefet liderleriyle ilgili ilginç afişler asılmıştı.

''BAŞBAKAN KAÇIYOR''

Başbakan Erdoğan'ın partisinin mitinglerinde ülke sorunlarıyla ilgili ciddi bir tartışma yapmak yerine, muhalefete hakaret ettiğini kaydeden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz Başbakanın yaptığı yanlışlıkları dile getiriyoruz. Ülke sorunlarını tartışmak istiyoruz ama Başbakan cibilliyet diyor, kervan yürür, kılavuzu karga olanın… diyor. Allah aşkına bunların seçim öncesinde, ülke sorunlarının tartışılmasıyla ne ilgisi var. Bunlar Başbakan'ın içinde bulunduğu ruhsal ezikliği ve gerilimi yansıtıyor. Hakaret ederek boşalamaya, rahatlamaya çalışıyor.

Biz terör karşısında izlenen yanlış politikayı anlatıyoruz, 1 milyar dolarlık kredi anlaşmasını belgeliyoruz. Terörist başına tahliye kapısı açacak yasa önerisini nasıl imzaladığını anlatıyoruz. Çiftçinin, esnafın, yoksulun yoksullaşmasını, eğitimdeki sorunları dile getiriyoruz. Başbakan ise ya hakaret ediyor ya da 'yalan' diyor. Belge çıkarıyoruz, susuyor, gel bunları televizyonda tartışalım diyoruz, kaçıyor.''

Başbakan Erdoğan'ın hesap vermekten ve iddiaları yanıtlamaktan kaçtığını, bunun bir demokrasi ayıbı olduğunu savunun Baykal, ''Ben kendi kişisel tatminim için Başbakanla tartışmak istemiyorum. Seçim öncesinde milletin gerçekleri görmesini, aydınlanmasını sağlamak için eşit koşullarda tartışmak istiyorum '' diye konuştu.

Baykal, Başbakan Erdoğan'ın ekranda tartışma önerisini reddederek halkın bilgilenme hakkına da saygısızlık ettiğini ileri sürerek, ''Cumhur, Cumhur demekle, tartışmadan kaçmakla demokratlık olmaz '' dedi.