Baykal’dan Erdoğan’a ‘yaş’ yanıtı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sağlığından ve yaşından bir şikayeti olmadığını belirterek, ''Ne kadar hizmet vereceğimiz de Allah'ın takdiridir. Başbakan işine baksın, Allah'ın işine karışmasın'' dedi.

Baykal, Meclisteki makam odasında, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşına yönelik sözlerini değerlendirdi.
”Benim anlayışım odur ki hiç bir siyasetçi, karşısındaki insanların sakatlığıyla, engeliyle, sağlığıyla, yaşıyla ilgili değerlendirme yapmaya başlamasın. Bu, uygun bir yaklaşım değildir” diyen Baykal, bunun, yapan insana saygınlık kazandırmayacağını söyledi. Baykal, şunları kaydetti:

”Türkiye’de Başbakan’ın artık bizler hakkında yaşımızı dile getirerek, şikayet söyleme noktasına kadar geldiğini görüyoruz. Allah’a şükür sağlığımdan bir şikayetim yok, yaşımdan da bir şikayetim yok. Allah’tan dilerim, Başbakan da uzun ömür yaşar. Memlekete hizmet edebildiği kadar hizmet eder. İnşallah iktidarı da muhalefeti de yaşar. İktidardan sonraki günleri de inşallah sağlığını, kimliğini, kişiliğini, şerefini, onurunu ayakta tutarak yaşamayı başarır. Allah’tan bunu temenni ediyorum. Yani iktidarda millete verebileceği hizmeti verir, iktidarı kaybettikten sonra da şerefli bir insan olarak, hesabını vermiş bir insan olarak milletin içinde yerini alır. Olması gereken budur. Ben kendimde, milletimize hizmet edecek enerjiyi ve gücü görüyorum. Hepimizin ne yapabileceği, ne kadar millete hizmet edeceği, ne kadar siyaset yapabileceği Allah’ın takdiridir.

Öyle anlaşılıyor ki Başbakan Allah’ın takdirine de müdahale etmeye başlamıştır. Yani bizim ne kadar siyaset yapacağımız konusunda Başbakan hüküm vermeye başlamıştır. Bu, bir çaresizliğin, güvensizliğin ifadesidir. Kimsenin bu duruma düşmesini dilemem. Dünyanın her yerinde binbir kişisel sağlık sorunu olan, yaş sorunu olan insanlar, ülkelerine en büyük hizmetleri vermişlerdir. Eğer milletimiz takdir ederse, Allah’ın takdiri o istikamette ortaya çıkarsa, ben şu anda kendimde, milletimize, milletimizin çok muhtaç olduğuna inandığım hizmetleri verecek gücü, iddiayı, heyecanı, coşkuyu hissediyorum. Eğer milletimiz böyle bir takdir ortaya koyarsa, Türkiye’nin şu anda çok muhtaç olduğu ve büyük ölçüde de Sayın Başbakan’ın uygulamalarından dolayı ortaya çıkan sorunları, sıkıntıları aşmak, Türkiye’yi derleyip toparlamak, bütün Türkiye’yi kucaklamak ve insanlarımızın maruz kaldıkları haksızlıkları telafi etmek, Türkiye’yi tekrar ayağa kaldırmak için benim, partimin, arkadaşlarımın yapacağı çok iş vardır.

Bunu yapma iddiamızı biz ortaya koyuyoruz. Takdir milletimizindir. Ne kadar hizmet vereceğimiz de Allah’ın takdiridir. Başbakan, bu takdirlere müdahale etme noktasına gelmişse durumu gerçekten hiç de parlak değil demektir. Başbakan işine baksın, Allah’ın işine karışmasın.”