Baykal’dan Gerçeker’e kutlama mesajı

CHP lideri Baykal, Osman Arslan'ın emekliye ayrılmasıyla boşalan Yargıtay Başkanlığı'na seçilen Hasan Gerçeker'e kutlama mesajı gönderdi.

Baykal, yaptığı yazılı açıklamayla Gerçeker’i kutladı ve hukuki beklentilerini ortaya koydu. Baykal, “Ülkemizde rejim sorunlarının, Anayasamızın ve Cumhuriyetimizin temel niteliklerinin, ulusal birliğimizin ve bütünlüğümüzün derin tartışmalara açıldığı bu dönemde hukuk ve yargı en temel demokratik güvencemizdir.” dedi.

Laikliğin, toplumun ve hukukun güvencesi olan Yargıtay Başkanlığı’na seçilmesinden dolayı Gerçeker’i kutlayan Deniz Baykal, Yargıtay Başkanı’nın mazbata törenindeki açıklamalarının kendine yönelik inançlarını somut hale getirdiğini ifade etti.

Baykal, Yargıtay Başkanı Gerçeker’e şöyle seslendi: “Dün olduğu gibi bugün de Yargıtay Başkanlığınızda Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan ve onun ilkeleri doğrultusunda bugünlere gelen Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasayla teminat altına alınmış bulunan temel ilkelerinin kararlılıkla korunacağına ve yargının yüceltilmesiyle hukukun üstünlüğü ilkesinin gerçek anlamda hayata geçirilebileceğine içtenlikle inanıyorum.”