Baykal’dan Prodi’ye Kıbrıs mesajı

Deniz Baykal, İtalya Başbakanı Romano Prodi'ye Kıbrıs sorununun Türkiye'nin AB üyeliğine bir ön şart olarak konulmasının AB'ye yönelik bakış açısını etkilediğini söyledi.

Ankara’da temaslarını sürdüren İtalya Başbakanı Prodi, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la Sheraton Otel’de görüştü. Yaklaşık yarım saatlik görüşmenin ardından Prodi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın onuruna verdiği akşam yemeğine katılmak üzere ayrılırken Baykal, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Görüşmenin Türkiye ve AB ilişkileri hakkında olduğunu kaydeden Baykal, Prodi’nin daha önce AB Komisyonu Başkanlığı yaptığını hatırlattı. Prodi’nin Türkiye’nin AB’ye tam üye olması gerektiği fikrine inandığını kaydeden Baykal, bu tutumun sadece İtalya’ya özgü bir tutum olmaktan çıkarılmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti. Görüşmede Kıbrıs’ın bir ön şart olarak ortaya konulmasının AB’ye yönelik bakış açısını etkilediğini söylediğini aktaran Baykal, KKTC’ye yönelik doğrudan ticaret kararının da 2004’ten farklı olarak kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

Baykal Prodi’nin açıklamalarının ise memnuniyet verici olduğunu ve ilişkilerin iki ülke arasında oldukça iyi düzeyde olduğunu kaydetti. Baykal gazetecilerin soruları üzerine görüşmede Hrant Dink’in öldürülmesi, 301. Madde ya da Irak konularının gündeme gelmediğini belirtti.