‘Baykal’ın görüşleri ‘niyet okuma’dır’

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'ya ceza verilmesini isteyen raporların kasıtlı olarak geçiktirildiği yönündeki eleştirisini 'niyet okumak' olarak değerlendirdi.

Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 2802 sayılı yasasındaki usüllere uygun olarak incelemenin devam ettiğini belirten Çiçek, “Kimsenin birşeyi geçiktirmek gibi gayreti yoktur. Bu bize karşı doğru bir davranış olmaz. Kurulun ne menfaati var, bizim ne menfaatimiz var? Bu tür konulara siyasete malzeme yapmasak daha iyi olur.” dedi.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bahçelievler’deki Adalet Bakanlığı Eğitim Merkezi’nde düzenlenen “Dönmezer Hukuk Modernizasyon Projesi Kapsamında Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları ve Polis Gözetimi Semineri”ne katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan semirenin açılış konuşmasını yapan Bakan Çiçek, ABD ile yürütülen ilişkilere hukuki boyutu da katması açısından seminerin çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye’nin hukuk sistemiyle ABD’nin hukuk sisteminin birbirinden farklı olduğunu belirten Çiçek, hukuk sisteminin özünde olan insan ve adalete erişmenin ortak noktaları olduğunu ifade etti.

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de suç oranlarının arttığını aktaran Bakan Çiçek, suçun tek bir sebepten meydana gelmediğini söyledi. Sık sık çıkarılan affın suç işlemeye teşvik ettiğinin altını çizen Bakan Çiçek “Özellikle ülkemizde işsizlik, göç, çarpık kentleşme, gelir dağılımındaki adaletsizlik, ailevi ve ahlaki değerlerdeki aşınma suçun belli sebeplerindendir. Türkiye’de sık sık çıkarılan aflar, yargının etkinliğini, cezaların caydırıcılığını azaltması sebebiyle suç işlemeye biraz daha teşvik eden faktör olarak yer almaktıdır. En ağır suçları işleyenler bile birkaç sene sonra tekrar aramıza dönebilmiştir. Yeni suçları işleyebilecek insanlar olarak aramızda yer almışlardır.”

Zaman aşamının da cezaların caydırıcılığını azaltan bir faktör olduğuna işaret eden Bakan Çiçek, yargının iş yükünün hergün artmakta olduğunu, milyonlara davanın az sayıdaki hakim ve savcı tarafından yürütülmesinin güç olduğundan bahsetti.

Klasik yöntemlerle sorunları kısa sürede sonuçlandırmanın mümkün olmadığını ifade eden Bakan Çiçek, yeni çözüm yollarının bulunması gerektiğini ve bu anlamda dünyada en iyi işleyen sistem olarak ‘uzlaşma’ konusunun Türk hukukuna bir müessese olarak girdiğini aktardı.

Konuşmasında geçtiğimiz yıllarda vefat eden ve hukuk alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer’e de değinen Bakan Çiçek, Dönmezer’in öğrencisi olmaktan gurur duyduğunu ve en çok kendisinin Dönmezer’in yokluğunu hissettiğini söyledi.

Bakan Çiçek konuşmasının ardından Sulhi Dönmezer’in kızı Zuhal Dönmezer Çakıroğlu’na berat sunarak plaket verdi.

“BAYKAL’IN SAVCI SARIKAYA SORUŞTURMASI HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ ‘NİYET OKUMA’DIR”

Adalet Bakanı Cemil Çiçek program çıkışında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. CHP lideri Deniz Baykal’ın bugün bir gazetede yer alan, ‘Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’ya ceza verilmesini isteyen raporların kasıtlı olarak geçiktirildiği’ şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Bakan Çiçek, Baykal’ın eleştirisini niyet okumak olarak değerlendirdi. Çiçek, ” Kendi takdirleridir ama bu beyanın çok doğru olmadığı kanaatindeyim. Çünkü Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda 2802 sayılı yasada, inceleme ve soruşturmaların hangi usule bağlı olacağı ve asgari sürelerin de neler olduğu yazılıdır. Şu an yapılan inceleme bu kurallara uygun olarak yapılmaktadır. Kimsenin birşeyi geçiktirmek gibi gayreti yoktur. Bu bize karşı doğru bir davranış olmaz. Bizim birşeyi geçiktirmek gibi gayretimiz olmadı. Ümit ediyorum kısa süre içerisinde bu konu netleşir, karar verilmiş olur.” yanıtını verdi.

Diğer soruşturma ve incelemelerde hangi usüllere riayet edidiyse Sarıkaya hakkındaki incelemede de aynı usüllere riayet edildiğini belirten Çiçek, “Bunun dışındaki değerlendirmeler niyet okumadır. Türkiye bu işlerden vazgeçmiş olması gerekir. Kim neyi neden himaye edecek, geçiktirecek? Kurulun ne menfaati var, bizim ne menfaatimiz var. Bu tür konulara siyasete malzeme yapmasak daha iyi olur.” dedi.

Bakan Çiçek, ”OHAL’in geri gelmesi tartışılıyor?” sorusuna ise, böyle bir tartışmanın olmadığını şeklinde yanıt verdi.