Baykal’ın miting gündeminde yine hükümet vardı

Deniz Baykal, Başbakan'ın ipiyle artık kuyuya inilmeyeceğini, zirveye de çıkılmayacağını ileri sürdü.

Baykal, ”Bu ipe tutunanlar, deneyenler yakından bilir. Artık Başbakanın ipi daha da kısa, seçimden sonra ise daha da kısalacak. Çok zorlarsa kopabilir de” dedi.

Baykal, Artvin mitingine giderken cumhurbaşkanlığı tartışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, Başbakanın, ”dereyi görmeden, paçaları sıvamamasını” istedi.

Başbakanın, sözlerine kulak vermesini de isteyen Baykal, ”Artık anlaşılmıştır ki, Başbakan’ın ipiyle kuyuya da inilmez, zirveye de çıkılmaz. Bu ipe tutunanlar, deneyenler yakından bilir. Artık Başbakanın ipi daha da kısa, seçimden sonra ise daha da kısalacak. Çok zorlarsa kopabilir de” görüşünü dile getirdi.

Başbakanın bir söylediğinin, öbür söylediğini tutmadığını iddia eden Baykal, şunları kaydetti:”Dün, ‘uzlaşmaya ne gerek var, uzlaşma Anayasanın neresinde yazıyor’ dedi. Bugün uzlaşma arıyor. Dün, ‘bize 370 milletvekili vermezseniz, kriz çıkar’ dedi. Bugün, ‘partilere teklif götürürüm’ diyor. Dün, ‘cumhurbaşkanını halka seçtirelim’ diyordu. Bugün, ‘cumhurbaşkanını yeni meclis seçsin’ diyor. Dün, ‘referandum süresini 45 güne indirelim’ diyordu. Bugün bu sözünü de takip etmekten vazgeçti.

Hele bir seçime girsin, çıksın, görelim bakalım daha neler ve ne kadar değişecek. Başbakan dereyi görmeden paçaları sıvamasın. Benim sözlerime kulak versin. Daha önce söylediklerime kulak vermedi, Türkiye’yi cumhurbaşkanlığı krizine sürükledi, Cumhurbaşkanını da seçtiremedi. Artık sözlerime kulak versin. Bu Türkiye’nin de, onun da yararına olur.”